Jak organizacja może pozyskać lokal do prowadzenia swojej działalności?

Wszystko, co musisz wiedzieć o NGO

Zacznijmy od pozornie banalnego pytania – po co organizacji lokal? W wielu przypadkach można z powodzeniem działać, nie dysponując własnym lokalem. Pracujemy z domu, spotykamy się „namieście”, jeśli potrzebna jest specjalna przestrzeń, szukamy miejsca, gdzie może nam zostać udostępniona odpłatnie lub nieodpłatnie.

Własny lokal organizacji to zawsze są duże koszty, które trzeba będzie je ponosić niezależnie od tego, czy będziemy mieć na to w danym momencie środki. Jeśli więc nie mamy pewnego komfortu finansowego, warto pomyśleć o rozpoczęciu działalności bez obciążania się kosztami utrzymania lokalu. W wielu miastach funkcjonują miejsca, w których organizacje mogą się spotykać bez konieczności płacenia za to – są to centra wspierania organizacji pozarządowych czy różnego rodzaju inkubatory.

Jeśli dojdziemy do wniosku, że własny lokal jest nam absolutnie niezbędny, i mamy perspektywy na pozyskanie na niego środków w ramach realizowanych przez nas projektów, możemy go wynająć z rynku, albo skorzystać z uruchomionej w niektórych miastach puli lokali przeznaczonych na preferencyjnych zasadach dla organizacji pozarządowej. Warto też popytać, czy któraś z organizacji na naszym terenie nie szuka „współlokatora”, który w zamian za możliwość zajęcia określonej powierzchni, będzie się dorzucał do opłat.