Co to oznacza, że organizacja pozarządowa działa w sferze pożytku publicznego?

Wszystko, co musisz wiedzieć o NGO

Działalność pożytku publicznego to działalność prowadzona w sferze zadań publicznych określonych w art. 4 ust 1 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Sfera zadań publicznych to aż 33 rodzaje działalności i jest tak szeroka, że z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że każda organizacja się w którejś z nich mieści.

Prowadzenie działalności pożytku publicznego nie wymaga posiadania statusu OPP – każda organizacja pożytku publicznego działa w sferze pożytku publicznego, ale nie każda organizacja działająca w sferze pożytku publicznego musi posiadać status OPP. Działalność pożytku publicznego może być prowadzona jako działalność nieodpłatna lub odpłatna, także działalność gospodarcza organizacji może się mieścić w sferze pożytku publicznego, jeśli organizacja zarabia na czymś, co zostało określone jako zadania publiczne.

Z dużym prawdopodobieństwem – zostawiając niewielki margines na działalność absolutnie wyjątkową i trudną nawet do wymienienia – każda organizacja pozarządowa działa w sferze pożytku publicznego, jeśli tylko realizuje, któreś z działań wymienionych w art. 4 ust 1 ustawy.