Działamy dla Was od 30 lat!

Jak powstała  Fundacja RC?

Fundacja Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych, zwana dziś w skrócie Fundacją RC, powstała, by rozwijać trzeci sektor. Była to pionierska inicjatywa aktywistów i aktywistek związanych z Uniwersytetem Gdańskim.

Projekt bez tytułu (4)
W tamtych czasach trzeci sektor był mglistym pojęciem i nie miał właściwie żadnego wsparcia. Mało kto wiedział, że inicjatywy społeczne można „sformalizować”, że są pewne zasady działalności organizacji pozarządowych. Fundacja RC została powołana, by wypełnić tę lukę. – wspomina Łukasz Samborski, dyrektor Fundacji.

To była pierwsza inicjatywa tego typu w regionie, czyli wtedy w 9 województwach Północnej Polski od Szczecina po Suwałki. Dziś zasięg Fundacji RC to całe Pomorze. W murach Fundacji początek wzięły takie inicjatywy jak: Regionalne Centrum Wolontariatu, Domy Sąsiedzkie, Pomorska Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych, Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT.

Zacznijmy od samego początku...

o finansowaniu NGO w latach 90-tych

o pierwszych wyjazdach zagranicznych

o początkach RCW

o pierwszych krokach RC

o Modelu Gdańskim

W kolejnych rozmowach:

• POSŁUCHAJ o nagrodach dla lokalnych NGO i o tym, czy 3.sektor potrafi się chwalić?
  • POSŁUCHAJ o początkach Ekonomii Społecznej nie tylko w Gdańsku.
  • POSŁUCHAJ o głodzie wiedzy w 3.sektorze.
  • POSŁUCHAJ rozmowy z Alicją Zajączkowską – badaczką społeczną i przedsiębiorczynią, która przez 10 lat pracowała w Fundacji RC.

Zobacz film o krokach milowych Fundacji RC: