We współpracy z Urzędem Miasta Gdańska ruszamy z procesem partycypacyjnym na Długich Ogrodach!
Razem z Wami, mieszkańcami i mieszkankami, chcemy wypracować koncepcję nowego zagospodarowania “bramy do miasta” i przedłużenia Drogi Królewskiej.
Startujemy już 2 listopada. Szukajcie nas w okolicy Długich Ogrodów, porozmawiajmy o tym, co jest dla Was ważne w tej części Gdańska. Zaczynamy od mobilnego punktu konsultacyjnego i spaceru badawczego.
Cel procesu partycypacyjnego
Celem procesu partycypacyjnego jest zebranie założeń do zmian przestrzennych w rejonie ul. Długie Ogrody, które w dalszej kolejności mogą posłużyć do wypracowania koncepcji nowego zagospodarowania “bramy do miasta”. Wnioski mieszkańców i wspólnie wypracowane stanowiska posłużą do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz rewaloryzacji ulicy Długie Ogrody. Zaangażowanie w proces mieszkańców i użytkowników tej części miasta pozwoli wybrać rozwiązania najlepiej odpowiadające ich potrzebom. Niezależnie od celu głównego, każdy proces partycypacyjny jest okazją do edukacji i informowania mieszkańców o możliwościach włączania się i współdecydowania o życiu w mieście.
Celem jest także przetestowanie modelu prowadzenia procesu partycypacyjnego we współpracy strony społecznej (Fundacja RC) ze stroną miejską (Biuro Architekta Miasta), a także uwzględnienie udziału młodzieży w procesie poprzez przeznaczone do tego narzędzia.
Harmonogram spotkań
Agenda pierwszego spotkania otwartego 9 listopada: link

Większość spotkań odbywa się w Szkołach Ekonomiczno-Handlowych, ul. Seredyńskiego 1A. Natomiast Okrągły Stół Senioralny odbędzie się w Dzielnicowym Domu Kultury Gedanus, ul. Św. Barbary 3.
Proces będzie bazować na 7 zasadach konsultacji, czyli:
- Dobra wiara
- Powszechność
- Przejrzystość
- Responsywność
- Koordynacja
- Przewidywalność
- Poszanowanie dobra ogólnego i interesu publicznego
Na pilotażowy proces konsultacyjny składa się:
- Diagnoza lokalna (opracowanie map wyjściowych, analiza planów miejscowych)
- Konsultacje w terenie (punkt konsultacyjny i spacer badawczy)
- Spotkania konsultacyjne
- Spotkanie podsumowujące
- Opracowanie raportu podsumowującego wraz z opisem dobrych praktyk
Zapraszamy!
