Okrągły Stół Senioralny | Długie Ogrody

Zapraszamy na Okrągły Stół Senioralny organizowany w ramach procesu partycypacyjnego przygotowywanego w partnerstwie Fundacji RC i Biura Architekta Miasta we współpracy z Radą Dzielnicy Śródmieście. Moderatorami spotkania będzie Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto.

Kiedy? sobota 2.12.2023 r., godz. 12.00
Gdzie? Dzienny Klub Seniora Gedanus, ul. Św. Barbary 3
W jakim celu? Celem procesu partycypacyjnego jest zebranie założeń do zmian przestrzennych w rejonie ul. Długie Ogrody, które w dalszej kolejności posłużą do wypracowania koncepcji nowego ukształtowania “bramy do miasta”.

Jeżeli jesteś Seniorem/Seniorką i mieszkasz w dzielnicy Długie Ogrody w Śródmieściu, masz swoją opinię na temat potrzebnych zmian, jednak nie koniecznie lubisz zabierać głos publicznie podczas burzliwych dyskusji ekspertów, aktywistów i lokalnych liderów – to właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy Okrągły Stół Senioralny, podczas którego porozmawiamy o tym:
  • jak żyło się kiedyś na Długich Ogrodach?
  • powspominamy dawne dzieje i przypomnimy sobie co dobrego jest lub było w tej dzielnicy?
  • jak dziś żyje się Seniorom w Śródmieściu?
  • jakie są codzienne problemy i bolączki najstarszych mieszkańców tej części miasta?
  • czego brakuje, by żyło się lepiej?
A to wszystko w miłej, przyjaznej atmosferze, przy herbacie i ciastku.

Śródmieście jest jedną z tych dzielnic Gdańska, w której Seniorzy stanowią liczną grupę mieszkańców – wg danych z 2022 r. 26% zameldowanych mieszkańców tej części miasta to osoby powyżej 64 r.ż. To całkiem sporo, zważywszy, że średnia dla Gdańska wynosi 24% osób w wieku powyżej 64 r.ż. (źródło: Otwarte Dane w Gdańsku). Dlatego niezwykle ważnym jest podczas prowadzonego procesu partycypacyjnego, by właśnie głos tej grupy wybrzmiał. Oczywiście głos ekspertów, aktywistów czy lokalnych liderów jest również bardzo ważny, gdyż to ta grupa zwykle jest najbardziej sprawcza i potrafi zainicjować szereg zmian. Jednak w projektowaniu przestrzeni służącej jak najlepiej społeczeństwu to właśnie o głosie tych najmniej słyszanych nie powinniśmy zapominać.

Ale czy jest miejsce na empatię w partycypacji? Przekonajmy się! Przyjdźcie koniecznie!