Integracyjny piknik rodzinny Dom/ДІМ

19 sierpnia zapraszamy na drugą odsłonę wydarzenia Dom/Дім. Tym razem organizujemy piknik w ogrodzie! Integracyjne spotkanie polsko-ukraińskie odbędzie się przy ul. Wita Stwosza 23 w Gdańsku Oliwie. Wydarzenie będzie obfitować w wiele atrakcji zarówno dla młodszych, jak i starszych, dlatego zapraszamy całe rodziny do spędzenia z nami sierpniowej soboty.

Tego dnia czekać na Was będą gry i zabawy ruchowe, malowanie twarzy, konkursy, plecenie warkoczyków, warsztaty artystyczne. Odbędą się również zajęcia relaksujące, takie jak joga czy stretching oraz punkty informacyjne, konsultacje z zakresu procedur pobytowych w Polsce, prawnicze i psychologiczne.

Nie zabraknie również muzyki na żywo, spotkań literackich z ukraińskimi autorami i oczywiście pysznego poczęstunku z grillem!

Program wydarzenia

Scena główna
  • 12:00 Zaczynamy! Kilka słów od organizatorów
  • 12:15 Ogłoszenie zasad konkursu dla uczestników i uczestniczek wydarzenia (Zbieraj punkty za udział w poszczególnych aktywnościach)
  • 13:15 Międzynarodowy quiz. Pytania z wiedzy o Polsce i Ukrainie
  • 13:30 Występy muzyczne dzieci z Ukrainy
  • 14:30 Spotkanie z królową ukraińskiej fantastyki Darą Korniy
  • 15:30 Koncert Rybonka i Tur – ukraińsko-polskiego duetu muzycznego
  • 16:30 Wręczenie nagród
Różności w ogrodzie

godziny 12:00 – 17:00

• Robienie warkoczyków
  • Malowanie twarzy
  • Strefa foto
  • Kiermasz
  • Wata cukrowa
  • Grill
  • Punkty informacyjne partnerów
Kącik literacki “Ukraińskie Lato Książki”

godziny 12:00 – 16:00

• Rozmowa dla każdego „Życie = Książka”. Porozmawiamy o almanachu „Kluczowe zwycięstwa”. (Ogród)
  • Warsztaty robienia saszetek „Pozwól marzyć”. Udekorujemy pachnącą poduszkę i porozmawiamy o książkach. (Ogród)
  • Prezentacja książek i spotkanie z królową ukraińskiej fantastyki Darą Korniy. Prezentacja dla dorosłych i dzieci o ukraińskich mitach i magicznych stworzeniach. (Scena)
  • Wyjątkowy warsztat tworzenia aniołów autorstwa Dary Korniy. (Ogród)
Warsztaty dla ciała i dla duszy

II piętro w środku budynku
Warsztat z Asertywności dla Kobiet – dot. tego jak radzić sobie z mową nienawiści/ wewnętrzny balans
12.00 – 13:30

Warsztaty z jogi/stretchingu

Aktywności przez cały dzień dla dzieci i dorosłych

Ogród i namiot
godziny 12:00-17:00

• Warsztaty z tworzenia biżuterii
  • Warsztaty florystyczne
  • Malowanie domków
  • Praca ze słowem pisanym (warsztaty literackie)
  • Gry i zabawy sportowe
  • Warsztaty z psychologiem

Na miejscu będzie można również poznać inne organizacje pozarządowe i instytucje:

• Pomorska Fundacja Bracia Mniejsi zaprasza na loterię fantową i pyszną watę cukrową;
  • Centrum Społeczności w Gdańsku i Fundacja Gdańska przygotują warsztaty psychologiczne;
  • Stowarzyszenie Studio Ekspresji Twórczej wraz z dziećmi przygotuje prace i wystawę dzieł małych artystów;
  • Pełną Parą opowie o byciu eko i warsztatach z kroju i szycia;
  • Polski Czerwony Krzyż na Pomorzu podpowie, gdzie można uzyskać wsparcie;
  • Szkoła policealna – Centrum Nauki i Biznesu „ŻAK” w Gdańsku przedstawi swoją ofertę edukacyjną;
  • Pomorska Medyczna Szkoła Policealna w Gdańsku opowie o swoich działaniach;
  • Rada Migrantów Gdańska zaprezentuje plany na najbliższą kadencję;
  • Fundacja RC – będzie informować o swojej ofercie oraz poradach prawnych i zawodowych dla osób z Ukrainy.

Do zobaczenia w sobotę, 19 sierpnia, w godzinach 12:00-17:00, w ogrodzie przy ul. Wita Stwosza 23 w Gdańsku Oliwie.

Organizator:
Towarzystwo Edukacyjne „Wiedza Powszechna”
Współorganizator:
Fundacja RC
Patronat honorowy:
Konsulat Ukrainy w Gdańsku/ Kонсульство України в Гданську
Patronat:
Rada Dzielnicy Oliwa
Partnerzy:
DOBRY DEAL – sklep ekonomii społecznej
Centrum Społeczności w Gdańsku (Fundacja LWF w Polsce)
Związek Ukraińców w Polsce Об’єднання Українців у Польщі
Baba z Wrzeszcza
Pełną Parą
Stowarzyszenie Studio Ekspresji
Fundacja Rozwoju Osobowości „ARTMIDA”
Fundacja Gdańska
Pomorska Fundacja Bracia Mniejsi
Patronat medialny:
gdansk.pl
Radio Gdańsk

—-
Województwo Pomorskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 14 Integracja Imigrantów, Działania 14.1 Integracja Imigrantów realizuje w trybie nadzwyczajnym projekt p.n. „Pomorskie z Ukrainą”, służący przeciwdziałaniu skutkom kryzysu wywołanego konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Celem projektu jest wsparcie obywateli Ukrainy, przebywających na terytorium województwa pomorskiego w związku z działaniami wojennymi w Ukrainie, a także trwałe wzmocnienie ich postaw społecznych, zawodowych, edukacyjnych, zdrowotnych i kulturalnych.