Festyn sąsiedzki WRZESZCZ::EKO po raz trzeci (aktualizacja)

Spotkanie sąsiedzkie w duchu zero waste i ekologii to świetny sposób, by przywitać nadchodzącą jesień. Dom Sąsiedzki w Pałacu wraz z lokalnymi partnerami organizują po raz trzeci WRZESZCZ::EKO, czyli festyn promujący zrównoważony rozwój w życiu codziennym. Tradycyjnie będzie pchli targ, warsztaty kreatywne, artystyczne i edukacyjne dla dzieci oraz dorosłych. Wystawcy zaprezentują swoją lokalną ofertę usługową, w tym gastronomiczną. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 09.09.2023 w godzinach 11-18, przy al. Grunwaldzkiej 5. Wstęp wolny.

Do trzech razy sztuka? Wierzymy, że WRZESZCZ::EKO zadomowiło się już na stałe w kalendarzu jesiennych wydarzeń Miasta Gdańska. Jak co roku zaprosiliśmy lokalne wrzeszczańskie inicjatywy, by pokazały swoją ofertę. Pojawi się również kilku nowych partnerów, których wspólnym mianownikiem jest promowanie ekologii z różnych perspektyw. Kultywujemy oczywiście tradycję pchlego targu, bo puszczanie niepotrzebnych rzeczy w drugi, czasem trzeci obieg, idealnie wpisuje się w motyw przewodni festynu. Zapraszamy wszystkich, którzy lubią znane już aktywności takie jak szycie woreczków, czy robienie eko “chemii ”, ale mają także ochotę na takie nowości jak “zmysłowa percepcja przestrzeni czy drukowanie roślinami.

Paulina Kozeracka, animatorka społeczna we Wrzeszczu i na Aniołkach, tegoroczna koordynatorka spotkania

Poznaj program

NON STOP  11:00 – 17:30

STOISKA WYSTAWCÓW

PROGRAM FESTYNU

• 11:00-11:30 – Powitanie Gości
  • 11:00-13:00 – warsztaty „Malowane naturą – drukowanie roślinami” *Czas Dziecka
  • 12:00-13:00 – warsztaty „The Story of Seeds” **** Cüneyt Ergörün
  • 14:00-14:30 – show bębniarskie – Drums Politic
  • 14:30-15:00 – warsztaty Quigong – Falun Dafa
  • 15:00-16:00 – warsztaty „Zmysłowa percepcja przestrzeni” ***Fala Architektura
Jeśli masz ochotę dołączyć ze swoją ofertą czy inicjatywą, to napisz do paulina.kozeracka@fundacjarc.org.pl

Opisy warsztatów

* CZAS DZIECKA: Warsztaty przyrodniczo-artystyczne, które łączą edukację przyrodniczą ze swobodną twórczą zabawą. “Odkrywamy, doświadczamy i tworzymy w bliskości i w zgodzie z naturą!  Inspirując się naturą, będziemy tworzyć kompozycje roślinne, a następnie przedrukowywać je na papier, tworząc minimalistyczne obrazki, na których pojawią się delikatne linie liści, kwiatów i korzeni. “

** EKO PASTA DO CZYSZCZENIA:  „Zróbmy razem pastę do czyszczenia łazienkowych powierzchni o neutralnym dla środowiska składzie. Koniecznie weź ze sobą słoik i ulubiony olejek eteryczny. Jeśli chowasz w szafie stare mydła bądź ich resztki – też się przydadzą – zrobimy z nich płatki mydlane i dodamy do specyfiku.” – zaprasza Natalia Grzymała z inicjatywy Bank Słoików Trójmiasto

*** FALA ARCHITEKTURA :Chciałybyśmy połączyć wątki architektoniczne oraz zmysłowe, więc tematem warsztatów będzie wielozmysłowa percepcja przestrzeni. Świadomość otoczenia, potrzeb swoich i innych, budujemy poprzez uważność na bodźce zmysłowe.

To jedynie ułamek tego, co odczuwamy każdego dnia. Jak to wpływa na nasze samopoczucie, relacje i zdrowie? Zapachy, czy dźwięki nierzadko stanowią dla nas jedynie rozmyte tło. Nie wydzielamy z nich elementów składowych. Jesteśmy zamyśleni, zmartwieni, pogrążeni w rozmowie, czy zabawie. Tymczasem, co dzieje się na drugim planie? Konkretne zapachy przywodzą na myśl wspomnienia, a dźwięki silnie oddziałują na układ nerwowy. Oczami odbieramy światło, które może koić lub alarmować, kolory, które energetyzują lub uspokajają. Dotyk. Jesteśmy w ciągłym dotyku przez cały dzień – z naszymi ubraniami, częściami ciała, meblami, deszczem, czy powiewami wiatru. Podczas warsztatu, zaprosimy uczestników do świadomego kontaktu ze swoimi zmysłami i stworzymy wspólną mapę zmysłową pomieszczeni

***BANK SŁOIKÓW: Zróbmy razem pastę do czyszczenia łazienkowych powierzchni o neutralnym dla środowiska składzie. Koniecznie weź ze sobą słoik i ulubiony olejek eteryczny. Jeśli chowasz w szafie stare mydła bądź ich resztki – też się przydadzą – zrobimy z nich płatki mydlane i dodamy do specyfiku.

****  THE STORY OF SEEDS: Celem warsztatów jest sprowokowanie dyskusji nt. pogarszającej się relacji człowieka ze środowiskiem. Zajęcia podzielone będą na trzy części. Pierwsza odpowie na pytania dotyczące przyczyn zmiany klimatycznej oraz globalnego ocieplenia. Druga skupi się na relacji człowieka z naturą w ujęciu historycznym, na przykładzie roślin domowych. Ostatnia pozwoli uczestnikom głębiej poznać zastosowania różnych ziaren jadalnych.”

WARSZTATY poprowadzi Cüneyt Ergörün, który jest Ambasadorem Paktu Klimatycznego UE z siedzibą w Gdańsku. Pakt Klimatyczny UE to ruch ludzi zjednoczonych, aby uczynić UE pierwszym zrównoważonym kontynentem na świecie oraz rozpowszechniać i rozwijać najlepsze zrównoważone praktyki dostępne na poziomie lokalnym.

Wydarzenie objęte Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Gdańska oraz Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny.

Patronat medialny: gdansk.pl, Radio Gdańsk

Partnerem wydarzenia jest Avocado Vegan Spot, które zapewni wolontariuszom posiłek.  O oprawę fotograficzną zadba studio Co za Zdjęcia Natalia Wysocka

Wydarzenia współfinansowano ze środków Miasta Gdańska.