Otwarcie Biblioteki Ukraińskiej w nowym miejscu – relacja

W minioną sobotę świętowaliśmy oficjalne “zasiedliny” naszych literackich zasobów wraz z Ogólnoukraińskim Dniem Biblioteki. Książki, podobnie jak uczestnicy, szybko rozgościły się w przestrzeni nowej biblioteki przy ulicy Wita Stwosza 23.

Literatura łączy pokolenia i wielu z nam pozwala oderwać się od rzeczywistości. Cieszymy się, że tworzymy miejsce, które dostarcza Wam czytelniczych wrażeń.

30 września spędziliśmy piękny dzień wypełniony m.in epickimi utworami i atrakcjami. Zaprezentowaliśmy, co wydarzyło się przez ostatnie dwa lata w bibliotece. Jesteśmy wdzięczni za Waszą obecność w tym okresie, cieszymy się też, że grono naszych czytelników i przyjaciół cały czas się powiększa.

Mirka Widurek wraz z przyjacielem – Uparte Uszko, wprowadziła dzieci w zaczarowany świat bajek. Dorośli mieli okazję poćwiczyć jogę z książką, a najmłodsi obejrzeć kreskówki. Znalazła się też chwila na słodki poczęstunek. Ukraińska pisarka Iryna Matsko poprowadziła rodzinne forum bajkowoterapeutyczne i warsztat „Jak znaleźć przyjaciela w domu”. Przez cały czas działała książkowa fotosfera, która uwieczniła atmosferę wydarzenia.

“Cieszę się, że tworzymy miejsce dla miłośników literatury. Teraz na ulicy spotykam coraz częściej naszych czytelników. Zdarza się, że zagadują mnie w tramwaju o nowe pozycje dla siebie i swoich najbliższych. Książki to nieodłączny element każdej kultury, a dzielenie się nimi sprawia nam radość. Serdecznie zapraszam do odwiedzania nas w nowej lokalizacji.” ~ mówi Dasha Balabai, Koordynatorka Pomocy na rzecz Uchodźców z Ukrainy

„Kto czyta książki, żyje podwójnie” – mówił Umberto Eco. Zgadzacie się z tym stwierdzeniem? Koniecznie odwiedźcie naszą bibliotekę, a my podpowiemy, jaką książkę wybrać na jesienne wieczory.

Dziękujemy za wsparcie naszym partnerom i patronatom: Konsulat Ukrainy w Gdańsku, Centrum Społeczności w Gdańsku, Petrykivka Art, Artmida, Instytut Kultury Miejskiej, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Lions Club Gedania Gdańsk.

A także gościom i gościniom:
– autorkom Mirce Widurek i Irynie Matsko;
– przedstawicielom i przedstawicielkom Narodowego Instytutu Wolności, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Rady Dzielnicy Oliwa, Rad Dzielnic Miasta Gdańska i wszystkim, którzy są z nami!

Biblioteka Ukraińska w Gdańsku działa od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00.
Ul. Wita Stwosza 23, piętro II

Fot. Talochko Serhii