Ukraiński Tydzień w Gdańsku

Konsulat Ukrainy w Gdańsku i Fundacja Widowisk Masowych wraz z Samorządem Województwa Pomorskiego zapraszają na Ukraiński Tydzień w Gdańsku, który odbędzie się od 18 do 24.10.2023 r. A w programie również propozycja od naszej Fundacji – w sobotę widzimy się na warsztatach z malarstwa z Ivanną Rybliuk.

18.10.2023 ŚRODA
⏰17:00
Pokaz dwóch filmów dokumentalnych :
„BEYOND the PEACE” (2023), „Tro Media” Ukraina, (32 min).
„BUCHA. Witnesses of War” (2023), „Tro Media” Ukraina, (24 min).
⏰18:00
Pokaz filmu MYRNYJ 21 Reż. Ahtema Sejtablajewa (117 min).
⏰20:00
Spotkanie z Żołnierzem Armii Ukraińskiej Andrzejem Sydorenko oraz Polskim Wolontariuszem Igorem Traczem (dyskusja o wojnie jako części życia), Prowadzący – Ireneusz Osiński.
⏰17:00 – 21:00
Wystawa fotografii „Kultura przeciwko wojnie” wykonanych przez fotografów Włady i Konstantyna Liberowych oraz operatora filmowego służącego obecnie w wojsku – Pana Serhija Mykhalczuka
📍Miejsce: Centrum Filmowe UG (sala im. Andrzeja Wajdy) ul. Wita Stwosza 53

19.10.2023 CZWARTEK
⏰19:00
Koncert ukraińskiej muzyki i poezji Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania
Uczniowie tej szkoły znaleźli się w trudnej sytuacji. Ich ojcowie, często również matki pozostali w Ukrainie, by bronić Ojczyzny przed najeźdźcą. Żeby zrozumieć z jakim okrucieństwem walczy Ukraina, trzeba zapoznać się z niektórymi faktami.
Właśnie to proponują Państwu uczniowie Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.
📍Miejsce: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Plac Władysława Bartoszewskiego 1

20.10.2023 PIĄTEK
KONCERT ORKIESTRY SIŁ ZBROJNYCH UKRAINY
Członkowie orkiestry to czynni Żołnierze, którzy walczą z rosyjskim
wrogiem. W międzyczasie koncertują we wschodnich częściach Ukrainy, aby dodać otuchy innym Żołnierzom, którzy walczą na froncie. Głównym repertuarem orkiestry są własne aranżacje klasycznej oraz nowoczesnej muzyki ukraińskiej.
Dzięki festiwalowi Ukraiński Tydzień w Gdańsku Muzycy – Żołnierze zamiast broni wezmą do rąk instrumenty, aby w wyjątkowy sposób zademonstrować moc i wolność muzyki, która wciąż kwitnie w Ukrainie. Zagrają najlepsze hity w historii ukraińskiej muzyki.

21.10.2023 SOBOTA
⏰14:00
Warsztaty malarstwa z Ivanną Rybliuk
Nauka technik ukraińskiego malarstwa tradycyjnego pod przewodnictwem absolwentki studiów artystycznych i pedagogicznych jaki i twórczyni serii antywojennych murali w Gdańsku.
📍Miejsce: Ukraińska Biblioteka w Gdańsku, ul.Wita Stwosza 23
WSTĘP WOLNY, OBOWIĄZUJĄ ZAPISY https://app.evenea.pl/event/21102023/

22.10.2023 NIEDZIELA
⏰18:00
Spektakl „Córeczka”, Teatr OKO Lwów oraz Dyskusja po spektaklu „Jak opowiadać o wojnie na świecie poprzez sztukę żeby się nie znudzić?”
Performance “Córeczka” przedstawia obraz wojny w Donbasie 2013/14 oczami młodej kobiety. Tytułowa Córeczka w obliczu nowej rzeczywistości postanawia zostać wolontariuszką w strefie działań wojennych. W kontekście wojny w Ukrainie przedstawione wydarzenia stają się brutalnie żywe i boleśnie aktualne. Możemy odczytywać je niemalże jak relację z linii frontu. Twórcy performansu pytają o to jak mówić o wojnie i jak wystawić ją na teatralnych deskach. Eksperymentując z tekstem, muzyką i tańcem szukają adekwatnej formy przekazu, która pozwoli pokazać chaos wybuchający w człowieku, na którego dom spada bomba. Eksplozja, która jest źródłem zniszczenia tworzy jednocześnie moc w człowieku, która potrafi ocalić i ochronić ofiary brutalnej wojny. Autorka powieści Tamara Duda, dedykuje swój tekst tysiącom
bezimiennych wolontariuszy, którzy z ogromnym poświęceniem i niezwykłą odwagą walczą w Ukrainie.
Autorka – Tamara Duda
Reżyseria – Agnieszka Lipiec-Wróblewska
Adaptacja: Agnieszka Lipiec-Wróblewska, Agnieszka Zawadowska
Taniec – Maria Łozowa
Oprawa muzyczna – DJ Beniovsk
Aktorka – Galina Ryba
📍Miejsce: Gdański Archipelag Kultury, ul. Dworcowa 9
WSTĘP WOLNY, OBOWIĄZUJĄ ZAPISY

23.10.2023 PONIEDZIAŁEK
⏰17:00
Spotkanie z ukraińską autorką Oksaną Draczkowską i prezentacja inkluzywnej książki dla dzieci „Zajczyk-Nestrybajczyk”
⏰18:00
Prezentacja książki „24.02. Dziennik wojenny” oraz spotkanie z autorem Andrijem Meronykiem
⏰19:00
Prezentacja komiksu „3.3.3.” na podstawie wierszy Bohdana Cordoby oraz spotkanie z Khrystyną Potapenko (redaktorką naczelną wydawnictwa K&N, które wydaje polską wersję książki 3.3.3.)
📍Miejsce: Kunszt Wodny (Instytut Kultury Miejskiej), ul. Targ Rakowy 11

24.10.2023 WTOREK
⏰16:00
Warsztaty kulinarne z Susanną Izzetdinową
Warsztaty z właścicielką sieci Restauracji AZIMA tatarskie przysmaki w Trójmieście, w trakcie których wspólnie przygotujemy tradycyjne dania kuchni krymskotarskiej.
📍Miejsce: Centrum Dolna Brama, ul. Dolna Brama 8
WSTĘP WOLNY, OBOWIĄZUJĄ ZAPISY

Organizatorzy: Konsulat Ukrainy w Gdańsku, Fundacja Widowisk Masowych
Współorganizator: Samorząd Województwa Pomorskiego
Patronat honorowy: Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz Prezydent Miasta Gdańsk
Patronat medialny: Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl
Sponsorzy: Firma Ziaja, Fundacja Gdańska, KAPER CONSULTING Morskie Usługi Konsultingowe, Grupa Zarządzająca POMERANIA S.A.

Wydarzenie odbywa się przy wsparciu finansowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego