Pod Drzewkiem Społecznym – spotkanie dla NGO i Mieszkańców.

W poniedziałek 11 grudnia Fundacja RC organizuje spotkanie przedświąteczne na ul. Wita Stwosza 23. Tego dnia w godz. 12-19 odbędą się warsztaty edukacyjne dla organizacji pozarządowych oraz artystyczne dla mieszkańców. Wszystko to pod wspólnym hasłem “Spotkania pod Drzewkiem Społecznym”.

Fundacja RC to organizacja pozarządowa, która działa na rzecz powstawania i wzmacniania innych NGO, a także wspiera integrację i rozwój lokalnej społeczności. W naturalny i organiczny sposób te dwa światy ściśle się przenikają  i stanowią jeden z filarów sektora społecznego.

“Chcemy, by Pod Drzewkiem Społecznym spotkali się zarówno przedstawiciele lokalnych organizacji oraz mieszkanki i mieszkańcy okolicznych dzielnic. Taka przedświąteczna okazja jest idealna, aby wspólnie spędzić czas podczas kreatywnych zajęć i poznać w miłych okolicznościach.”

wyjaśnia Łukasz Samborski, dyrektor Fundacji RC, która od jesieni tego roku wprowadziła się tymczasowo do budynku przy Wita Stwosza 23 w Oliwie na czas remontu swojej siedziby we Wrzeszczu.

Prezenty pod drzewkiem

Jak zapewnia organizator, każdy pod drzewkiem znajdzie coś dla siebie, bowiem spotkanie podzielono na dwie odsłony warsztatów: edukacyjne dla organizacji pozarządowych oraz rękodzielnicze dla mieszkańców.

CZĘŚĆ DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

W pierwszej części odbędą się krótkie szkolenia dla przedstawicieli organizacji pozarządowych na temat:

• pisania wniosków o grant,
  • projektowania plakatów,
  • znaczenia skrótu ESG dla sektora społecznego.

Szkolenia zaplanowano na dwie tury w godzinach 12:30-14:30 oraz 14:45-16:45.

Po szkoleniach odbędzie się spotkanie networkingowe, podczas którego gościni specjalna Monika Chabior (Zastępczyni Prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania) rozda dyplomy absolwentkom i absolwentom Pomorskiej Szkoły Animacji Społecznej oraz jesiennej edycji Siłowni dla NGO.

Więcej informacji: https://fb.me/e/3hn5PAmRl

W tym dniu w godz. 18:00-19:30 odbędzie się także spotkanie Pomorskiej Federacji Organizacji Pozarządowych

Więcej informacji: https://fb.me/e/6ZjPoztqX

CZĘŚĆ DLA MIESZKAŃCÓW

Natomiast od godziny 16:00 do 19:00 będzie można wziąć udział w różnych warsztatach rękodzielniczych:

• zawieszki świąteczne z eko-materiałów,
  • ozdoby dekoracyjne w stylu skandynawskim,
  • bransoletki i naszyjniki świąteczne.

Partnerzy wydarzenia, Stowarzyszenie Studio Ekspresji Twórczej w tym dniu organizuje Dzień Otwarty i zaprasza na impresje muzyczne, a nowo powstała Fundacja LEKKOŚĆ, zachęca do udziału w spotkaniu inauguracyjnym. Założyciele Lekkości, Emilia Orzechowska i Piotr Pawlak, opowiedzą o planowanej pracowni dźwiękowej oraz galerii OBECNA, czyli przestrzeni “dla sztuki współczesnej, która będzie miejscem spotkań i doświadczeń, zdarzeń jednorazowych, efemerycznych, w jednoczesnym pojawianiu się i znikaniu”.

Więcej informacji: https://fb.me/e/41KzQRtqf

Uczestnicy i uczestniczki Spotkania Pod Drzewkiem Społecznym zostaną ugoszczeni ciepłą, aromatyczną zimową herbatą oraz słodkim poczęstunkiem.

“Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych, dzieci z rodzicami, młodzież i seniorów, by razem nauczyć się i wykonać różne elementy świąteczne, które z pewnością udekorują każdy dom. Liczymy także na to, iż niektóre z tych ozdób zawisną na naszym fundacyjnym drzewku.”

zachęca Daria Balabai, koordynatorka wydarzenia dla mieszkańców

Odwrócone drzewko

Elementem łączącym oba światy jest Drzewko Społeczne, które po zawieszeniu na nim wspólnie zrobionych ozdób, zawiśnie przy wejściu do budynku. Zostanie powieszone pniem do góry w nawiązaniu do słowiańskiej tradycji “podłaźniczek”, które zostały wyparte przez świąteczne choinki dopiero w latach 20 XX w. Podłaźniczkę, zwana także jutką, wiechą czy sadem rajskim wieszano najczęściej pod sufitem lub przy wejściu do domu. Jej pień wskazywał kierunek na niebo, a miała zapewniać domownikom błogosławieństwo, zdrowie i dostatek.

Drzewko Społeczne, niezależnie z której strony na nie będziemy patrzeć, jest w naszym zamyśle pomostem pomiędzy dwoma światami, które są nierozerwalnie ze sobą złączone, ale które mają inne potrzeby. Ten dualizm, jako organizacja, odczuwamy często w naszej codziennej pracy. Stąd pomysł na taki rodzaj wydarzenia, gdzie podczas jednego dnia będziemy gościć obie nasze grupy odbiorców.”

wyjaśnia Magda Jabłońska, autorka koncepcji.

Fundacja RC serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do dołączenia do Spotkania Pod Drzewkiem Społecznych w dniu 11.12.2023 w godzinach 12:00-19:00. Uczestnictwo jest bezpłatne. Na szkolenia dla NGO obowiązują zapisy.