Pierwsze Otwarte Spotkanie Sieci Ludzi Kultury REAGUJEMY!

Pracujesz w kulturze i zastanawiasz się, jak lepiej działać w środowisku międzykulturowym? Na co zwracać uwagę przy współpracy z osobami z doświadczeniem migranckim i/lub uchodźczym? Jak zadbać o dobrostan osób, z którymi współpracujesz oraz swój? Gdzie w przypadku kryzysu szukać wsparcia? Jak uwzględniać potrzeby społeczności międzykulturowej przy planowaniu przestrzeni? Jak skutecznie komunikować się w różnorodnym społeczeństwie? Jak tworzyć włączający program?

Na te wszystkie pytania członkinie i członkowie Otwartej Sieci Ludzi Kultury REAGUJEMY! starały się i starali się odpowiedzieć, wymieniając się swoimi doświadczeniami i przykładami z różnych miejsc w całej Polsce. I my, Fundacja RC również jesteśmy wśród członków! Wskazówki, rekomendacje i refleksje z międzykulturowej pracy w polu kultury udało się zebrać inisjatorom w formie publikacji pod tytułem „Otwarty i żywy katalog praktyk międzykulturowych dla instytucji i organizacji kultury”.
____________________
🟣 kiedy: 4.03.2024 r. (poniedziałek), godz. 15.00–17.00
🟣 gdzie: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (ul. Mordechaja Anielewicza 6, 00-157 Warszawa), Pracownia kulinarna „U Fani”
🟣 dostępność: Informacje o dostępności muzeum znajdują się na stronie www.polin.pl/pl/informacje-dla-niepelnosprawnych.
🟣 wstęp: wolny, obowiązuje rejestracja przez formularz https://forms.gle/eYsV7mL2p7KDGToQ9
🟣 prowadzenie: Olga Brzezińska, menedżerka i promotorka kultury, facylitatorka sieci REAGUJEMY!
____________________
W poniedziałkowe popołudnie chcemy Wam przedstawić nasze założenia, porozmawiać o pojawiających się w trakcie naszej pracy wyzwaniach i tematach oraz wymienić się z Wami doświadczeniami. Punktem wyjścia będą podejmowane przez nas w katalogu wątki. Zapraszamy do wspólnej dyskusji i namysłu nad zebranymi w katalogu praktykami. Katalog ma otwarty i żywy charakter. Pragniemy, aby rozwijał się przy zaangażowaniu ludzi aktywnych w polu kultury, w relacji do zmieniającej się rzeczywistości i w odpowiedzi na pojawiające się potrzeby.

Otwarta Sieć Ludzi Kultury REAGUJEMY! skupia ludzi pracujących wokół tematu międzykulturowości w instytucjach, działających w organizacjach pozarządowych, niesformalizowanych kolektywach czy niezależnych inicjatywach, a także w pojedynkę. Jej celem jest wymiana idei, doświadczeń i praktyk w kulturze służących budowaniu przyjaznego społeczeństwa międzykulturowego. Sieć powstała w odpowiedzi na kryzys humanitarny na polsko-białoruskiej granicy, wojnę w Ukrainie oraz związaną z napływem osób uchodźczych zwiększającą się różnorodność etniczną i kulturową w Polsce. Środowisko ludzi kultury stanęło przed koniecznością rewizji i nowego określenia swojej misji i programów, sposobów budowania relacji z osobami uczestniczącymi i tworzącymi wydarzenia kulturalne oraz tworzenia nowych modeli pracy i współpracy.

Zapraszamy wszystkie zainteresowane tymi tematami osoby na wspólne spotkanie połączone z dyskusją i wymianą doświadczeń. Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale obowiązuje rejestracja przez formularz: https://forms.gle/eYsV7mL2p7KDGToQ9. Zapisane osoby otrzymają mailem elektroniczną wersję katalogu przed spotkaniem!

Więcej informacji o Otwartej Sieci Ludzi Kultury REAGUJEMY! – www.facebook.com/reagujemywkulturze.
Jeśli masz jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu – reagujemywkulturze@gmail.com

Zdjęcie: Emilia Lipa