Biblioteka Ukraińska w nowym miejscu. Zapraszamy na uroczyste otwarcie.

Od października br. Biblioteka Ukraińska w Gdańsku przenosi się na ul. Wita Stwosza 23. Z tej okazji zapraszamy w sobotę 30 września w godz. 13-17 na wspólne świętowanie “zasiedlin”, jak również Ogólnoukraińskiego Dnia Bibliotek, które także przypada na ten czas. Na gości czeka wiele literackich atrakcji i niespodzianek.

Biblioteka jest przestrzenią, gdzie kultura i literatura łączą się z pasją czytania. Dla wielu społeczności jest jednym z najważniejszych miejsc, w których można wartościowo spędzić czas oraz poszerzyć horyzonty. Jednakże dla rodzin ukraińskich, które już tak długo mieszkają w Trójmieście, Biblioteka Ukraińska znaczy o wiele więcej. Znaczy dom.

“Od ponad roku obserwuję jak moi rodacy przychodzą do naszej biblioteki i z radością wypożyczają kolejne pozycje, mówiąc jak bardzo im brakuje ojczyzny, Mówią, że dzięki książkom mogą trochę tę tęsknotę zaspokoić. Od małego do dorosłego, każdy czuje się tu jak w domu.” mówi Daria Balabai, Koordynatorka Pomocy na rzecz Uchodźców z Ukrainy i pomysłodawczyni Biblioteki – “Akurat tego dnia obchodzimy także Ogólnoukraiński Dzień Bibliotek. Jestem dumna, że w tym roku dołączymy się z naszą placówką w Trójmieście”.

Geneza biblioteki

Biblioteka, która działa przy Fundacji RC powstała w maju 2022 roku, kilkanaście tygodni po inwazji Rosji na Ukrainę. Daria Balabai, która od zawsze była związana z sektorem społeczno-kulturalnym, bardzo szybko i sprawnie wypełniła fundacyjne półki książkami pozyskanymi od różnych placówek z Ukrainy. Na początku zasoby biblioteki liczyły 300 książek dla kilkudziesięciu czytelników i czytelniczek. Dziś zbiór jest około 10 razy większy: 4000 książek. Zwiększyła się także liczba odbiorców do ponad 500 czytelników. Czytaj więcej: https://tiny.pl/cfrsv

Nowy adres

Z uwagi na planowany remont dotychczasowej siedziby przy ul. Grunwaldzkiej 5, Biblioteka Ukraińska mieścić się będzie pod nowym adresem – ul. Wita Stwosza 23 w Gdańsku, gdzie panuje równie przyjazna atmosfera i pasja do książek.

Program wydarzenia

13.00 – 14.00 – powitanie gości, poczęstunek, przemówienia, prezentacja działalności biblioteki za 2022-2023 rok
14.00 – 15.00 – Mirka Widurek i jej przyjaciel – krasnoludek Uparte Uszko
15.00 – 15.30 – słodka przerwa, kreskówki dla dzieci, joga z książką – dla dorosłych.
15.30 – 17.00 – Rodzinne forum bajkowoterapeutyczne i warsztat „Jak znaleźć przyjaciela w domu” z ukraińską pisarką Iryną Matsko.
12.00 – 17.00 – książkowa foto strefa

Atrakcje

Podczas wydarzenia będzie okazja spotkać się z autorami literatury ukraińskiej i polskiej. To doskonała szansa na ciekawe rozmowy, pogłębienie swojej pasji czytelniczej, a może poznanie czegoś nowego. Dla rodziców i opiekunów, organizatorzy przygotowali spotkanie edukacyjne o nauce odpowiedzialności i empatii dzięki takim narzędziom jak książki. Ciekawostką będzie z pewnością niepowtarzalna “książkowa foto strefa” idealna do uwiecznienia tego wyjątkowego dnia. W tym wszystkim będzie także czas na loterię, kawę i pyszne ciastko!

Zaproszenie

“Serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania w naszej nowej bibliotece. Poza zaplanowaną rozrywką znajdziemy dla was ciekawą książkę na wieczór i poznamy się nawzajem. Otwierając nasze drzwi, otwieramy także serca dla wszystkich miłośników książek i kultury. Nie możemy się doczekać” – podkreśla Łukasz Samborski, dyrektor Fundacji RC.