Punkty informacyjne dla Ukraińców

Pomoc dla osób z Ukrainy

Od marca 2023 roku nasi asystenci międzykulturowi, koordynatorki oraz doradcy zawodowi pracują w miejscach zbiorowego zakwaterowania. W tych ośrodkach znajdują się uchodźcy i uchodźczynie z Ukrainy, którzy są w trudnej sytuacji i potrzebują opieki oraz wsparcia w różnych kwestiach życiowych.

Pomoc informacyjno-formalna

Do naszych pracowniczek można zgłosić się z każdym pytaniem – postaramy się pomóc we własnym zakresie lub przekierować do odpowiedniej osoby/instytucji. Część spraw kierujmy też bezpośrednio do Fundacji na porady prawne, na konsultacje zawodowo-pracownicze w Gdańsku, a także zachęcamy do odwiedzania naszej biblioteki ukraińskiej i uczestniczenia w wydarzeniach.

Do tej pory pomogliśmy między innymi w

• przeprowadzce z jednego miejsca zakwaterowania do innego,
  • zaklimatyzowaniu się w nowym miejscu,
  • zdobyciu miejsc w szkołach i żłobkach,
  • zdobyciu pracy i konsultacjach ofert,
  • uzupełnieniu i złożeniu dokumentów do instytucji takich jak ZUS, MOPR i innych.

Zajęcia dla dzieci i młodzieży

Prawie 200 osób mieszka obecnie w gdańskiej Kawenie, przy ul. Wydmy 10. Wśród nich dużą częścią są dzieci w wieku 4-17  lat (60 os).
Prawie połowa dzieci nie chodzi do polskich szkół i nie wychodzi poza terytorium Kaweny, więc nasi asystenci zorganizowali dla nich dodatkowe zajęcia na tym terenie.

Są to aktywne działania na świeżym powietrzu: gry plenerowe, edukacyjne z elementami profilaktyki uzależnień. Kawena znajduje się w świetnej lokalizacji – blisko morza, w lesie sosnowym na świeżym powietrzu, jest to idealne miejsce do zabaw i gier sportowych dla najmłodszych, ale też i młodzieży i dorosłych.

Skontaktuj się z nami

daria.balabai@fundacjarc.org.pl

Dzień dziecka na Kawenie

Z okazji dnia dziecka przygotowaliśmy wspólne świętowanie dla mieszkańców Kaweny. W programie były różne zabawy, dzieci szykowały skarby piratów, brały udział w konkursach z nagrodami i oczywiście nie byłoby takiego świętowania bez słodkości! Dlatego był też zorganizowany słodki poczęstunek.