Biblioteka Ukraińska

otwarte:
poniedziałek – piątek
9:00-16:00

Biblioteka jest przestrzenią, gdzie kultura i literatura łączą się z pasją czytania. U nas to miejsce obfituje w kulturę ukraińską i pozwala wartościowo spędzić czas oraz poszerzyć horyzonty. Miejsce działające przy Fundacji RC powstało w maju 2022 roku, kilkanaście tygodni po inwazji Rosji na Ukrainę.

Pomysłodawczynią była Dasha Balabai, która zapytała Ukrainki i Ukraińców, czego brakuje im w życiu codziennym na emigracji. Usłyszała odpowiedź „książek” – co zmotywowało ją do szybkiego wypełniła fundacyjnych półek książkami pozyskanymi od różnych placówek z Ukrainy.

Na początku zasoby biblioteki liczyły 300 egzemplarzy dla kilkudziesięciu czytelników i czytelniczek. Dziś zbiór jest ponad 10 razy większy.

Z naszych zbiorów korzysta już 500 czytelników. W bibliotece jest dostępnych ponad 4000 książek w języku ukraińskim. Są to m.in:

• powieści historyczne
  • powieści wojenne
  • elementarze
  • książki do nauki czytania
  • powieści przygodowe dla dzieci
  • powieści fantasty
  • książki o języku ukraińskim
  • bajki
  • bajki i wierszyki dla najmłodszych
  • opowiadania
  • powieści

Regulamin korzystania z biblioteki

Aby wypożyczać książki należy:

1. Przyjść do Fundacja RC przy ul. Wita Stwosza 23
  2. Założyć kartę czytelnika: podać imię, nazwisko, numer telefonu, adres mailowy.
  3. Wybrać, co tylko zechcesz z naszych półek (do wyboru masz ponad 4000 pozycji), ale jednorazowo maksymalnie możesz pożyczyć 5 książek.
  4. Oddać książkę po maksymalnie miesiącu i wybrać kolejną lekturę.

UWAGA❗ Zapisać mogą się zarówno dorośli jak i dzieci.

Zajrzyj na nasz fanpage: