Jak jednoczyć ich wokół wspólnych celów? Jak angażować mieszkańców i mieszkanki w działania na rzecz dzielnicy i miasta? Na te pytania 30 listopada w Urzędzie Marszałkowskim odpowiedzieli zaproszeni goście i gościnie. W panelu Pomorskiego Forum Partycypacji Młodych udział wzięli:
- Aleksandra Kulma – Radna Dzielnicy Wrzeszcz Dolny
- Sławomir Januszewski – Stowarzyszenie Bryza z Gdyni
- Magda Jabłońska – Fundacja RC
- Marcin Mickun – Radny Miasta Gdańska
Dyskusję moderował Jakub Hamanowicz, lokalny aktywista i radny elekt dzielnicy Wzgórze Mickiewicza, a przede wszystkim – 20-letni gdańszczanin.
Co wybrzmiało podczas rozmowy? Rozmówcy przede wszystkim uważają, że praca z młodymi jest kluczem do efektywnej komunikacji.
Aleksandra Kulma swoją przygodę z aktywnością społeczną rozpoczęła już w podstawówce, kiedy pomagała innym uczniom przy nauce. W swojej działalności stawia na rozwój Wrzeszcz Dolnego, który przyciąga coraz więcej osób, w tym także turystów. „Wajdeloty to jest dopiero początek. Mam nadzieję, że miasto dostrzeże też inne ulice – Wallenroda czy Aldony” – odpowiada.
Marcin Mickun już jako nastolatek działał w „młodzieżówce”. Natomiast Sławomir Januszewski dodaje, że wszystko zaczęło się od trójki klasowej, przez szkolną Radę Rodziców aż do Stowarzyszenia Bryza. „Widać, że aktywność mieszkańców jest coraz większa w porównaniu z ubiegłymi latami” – podkreślił.
Magda Jabłońska zapytana o to, jak angażować młodych odpowiada:
„Dla młodych w naszej Fundacji zawsze jest miejsce. Jestem przedstawicielką generacji X, ale pracuję w zespole z Millenialsami i przedstawicielkami generacji Z. Wiem, jak rozmawiać z moim pokoleniem, ale za to nie wiem, jak dotrzeć do Z-ek. Myślę, że wielopokoleniowość jest kluczem do sukcesu. Wtedy głosy docierają do wszystkich. Jeśli mamy coś zmienić, to nie możemy zacząć od młodych, tylko od bardzo młodych, czyli wejść do szkół – a wchodzi przedmiot, którym jest edukacja obywatelska. Widzę tutaj ogromną szansę dla organizacji pozarządowych, które będą współpracować ze szkołami. To też szansa dla radnych, żeby odezwać się do szkół”.
Sławomir Januszewski zauważył, że młodzi ludzie w wyborach samorządowych często nie są traktowani poważnie. Aleksandra Kulma widzi tendencję wzrostową, jeśli chodzi o zaangażowanie młodych. Zmienia się świadomość młodzieży o dzielnicach. Opowiedziała, że dla młodzieży we Wrzeszczu Dolnym organizowane są warsztaty i szkolenia dla młodych, żeby młodzi mogli wybić się z „szarej rzeczywistości”.
Marcin Mickun dodał, że pandemia trochę skomplikowała sprawy. „Mieliśmy przedtem dyżury dwa razy w tygodniu. Teraz się to zmniejszyło. Ale to też jest komunikat. To znaczy, że powinniśmy wyjść do ludzi np. przez organizację różnych wydarzeń, by przełamać barierę między radnymi a mieszkańcami. Wsłuchujmy się w głos mieszkańców”.
Jakub Hamanowicz po panelu dodaje: „Ważne jest bycie w stałym kontakcie z mieszkańcami, jak i docieranie do nich nie tylko za pomocą tradycyjnych środków przekazu (takich jak plakaty, tablice ogłoszeniowe). Dzisiaj równie ważne są media społecznościowe.
Ciekawa była perspektywa osób, które uczestniczyły w panelu. Dotyczyła ona kontaktu z mieszkańcami dzielnic. Aby budować z nimi dobre relacje, ważna jest działalność „ambasadorów”. Osób, które chcą być aktywne społecznie i pomagają szerzyć informacje na osiedlu czy lokalnym podwórku”.
Po panelu odbyły się warsztaty dla Radnych Dzielnic. O współpracy z mieszkańcami oraz rozwiązywaniu konfliktów podczas konsultacji społecznych opowiadała Martyna Nagórska, a Ewa Zabłocka przedstawiła możliwości pozyskiwania środków na działania dzielnicowe w Gdańsku.
“To spotkanie pokazało, jak dobrze została postawiona diagnoza dotyczącą potrzeb, które trzeba zaopiekować wśród nowowybranych Radnych Dzielnicowych. Podczas PFPM stworzyliśmy przestrzeń do tego, po co przyszli. Zdobyli wiedzę, dobre praktyki, kontakty, ale przede wszystkim rozmawiali ze sobą i z nami jeszcze długo po zakończonych warsztatach” – podsumowuje koordynatorka wydarzenia Paulina Truszkowska-Adamczyk
Tekst: Zofia Przybysz
Fot. Przemysław Dorotyn / PS COP
Fot. Jakub Soja
Organizatorzy: Fundacja RC, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.