Fundacja RC

Historia

Jesteśmy niezależną organizacją obywatelską działającą dla pożytku publicznego. Kreujemy zmianę społeczną, poprzez kompleksowe wsparcie organizacji pozarządowych oraz innych oddolnych inicjatyw obywatelskich służących budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.

Rozpoczęliśmy swoją działalność w styczniu 1993 r. z inicjatywy grup osób związanych z Uniwersytetem Gdańskim. Podstawowym celem Fundacji było „zagospodarowanie” wzrastającego na początku lat 90-tych potencjału aktywności społecznej, ale także próba odpowiedzi na problem braku wsparcia
w uruchomieniu i prowadzeniu takiej działalności. Powołaliśmy Regionalne Centrum, żeby ułatwiać i uczyć przyszłych liderów i liderki społeczne i po 25 latach wciąż pozostaje to naszym głównym celem.

Byliśmy pierwszą tego typu inicjatywą o charakterze regionalnym w Polsce. Swoim zasięgiem pierwotnie objęliśmy 9 województw Północnej Polski od Szczecina
po Suwałki, dziś działamy na obszarze województwa pomorskiego.

W trakcie swojej ponad dwudziestoletniej działalności Fundacja kierowała się mottem „Mobilizuj, lecz nie organizuj”. Sedno tej maksymy nawiązuje do potrzeby motywowania, inspirowania, wskazywania możliwych kierunków – nigdy zaś do wyręczania organizacji.

Fundacja funkcjonuje w pałacu Uphagena, którego historia znajduje się poniżej.

Fundacja za swoją działalność została wyróżniona m.in.:

Nagrodami Bursztynowego Mieczyka (1994 i 1998)
Nagrodę Pro Publico Bono (2003)
Nagrodę Lecha Bądkowskiego (2007)
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzernia Polski dla Jerzego Boczonia (2011)
Nagrodę Bursztynowego Katamaranu (2012)