“Bez masy nie ma klasy” – tak powtarza Katarzyna Wojdyło – koordynatorka projektu #silny3sektor, w ramach którego na jesieni tego roku ruszy pierwszy kurs edukacyjny pt.: “Siłownia dla NGO”. Czy to znaczy, że w Fundacji RC zaczną się szkolić trenerki i trenerzy personalni, a do sali konferencyjnej wjadą sztangi i hantle?
O co chodzi? Czy to żart?
I tak i nie – z uśmiechem odpowiada Katarzyna i wyjaśnia – Zasadniczo “Siłownia dla NGO” to cykl szkoleń dla osób pracujących w trzecim sektorze, które chcą wzmocnić swoją wiedzę w najważniejszych tematach dotyczących funkcjonowania i rozwijania organizacji pozarządowej. Jednakże w programie kursu przewidzieliśmy także elementy dotyczące aktywności fizycznej. Bo ileż można siedzieć i ćwiczyć tylko głowę? Każdy wie, jakim dobrodziejstwem dla mózgu jest także przypływ endorfin wynikający z ruchu. Podczas 5. zjazdów weekendowych zorganizujemy prawdziwe niespodzianki integracyjno-sportowe, oczywiście dostosowane do możliwości uczestników kursu.
Siłownia dla NGO to zatem nie tylko zabieg marketingowy, ale realna propozycja połączenia szkoleń dotyczących konkretnych merytorycznych zagadnień z obszaru działalności organizacji pozarządowych oraz dostępnego treningu fizycznego, mającego dobry wpływ na dobrostan uczestników.
Podczas kursu zostaną poruszone następujące zagadnienia m.in.:
- Planowanie rozwoju organizacji. Planowanie strategiczne i perspektywiczne
- Zarządzanie kryzysem i zmianą
- Budowanie i zarządzanie zespołem
- Skuteczna współpraca z wolontariuszami
- Dobra komunikacja zewnętrzna, promocja i marketing
- Zarządzanie finansami organizacji
- Efektywny fundraising
- CSR i współpraca: z biznesem, administracją, w ramach sektora społecznego
- Pisanie wniosków i dywersyfikacja dotacji
Szczegółowy zakres tematyczny zjazdów zostanie określony po diagnozie uczestników. Program będzie dostosowany do kompetencji osób, które zostaną wybrane do uczestnictwa w szkoleniach. Organizatorowi zależy na zaproponowaniu takiej ścieżki, która naprawdę przyczyni się do zwiększenia wiedzy, a nie będzie kolejnym, ogólnodostępnym kursem niezależnie od poziomu kompetencji.
Z doświadczenia wiemy, że bywa i tak, że uczestniczki i uczestnicy szkoleń przechodzą przez różne ścieżki w podróżowaniu w świecie NGO. W dodatku pracują w organizacjach, które zajmują się całą paletą różnorodnych działań. Wierzymy, że aby taki kurs był skuteczny dla wszystkich, musimy przed opracowaniem programu dobrze poznać tych, którym chcemy pomóc rozwijać się dalej. Nasz program będzie zdecydowanie “fit”, czyli dopasowany i wysportowany. – dodaje Wojdyło – Ale zawsze z ukierunkowaniem na drogę ku profesjonalizacji i stabilizacji finansowej.
Ideą kursów jest wyszkolenie świadomych pracowników i pracownic strategicznych, którzy będą mieli realny wpływ na poprawę sytuacji, nowe działania i rozwój swojej organizacji. Jednakże, żeby to osiągnąć, muszą także nauczyć się dbać o swoją własną kondycję.
Geneza pomysłu
Pracując nad koncepcją kursu od razu zastosowano elementy komunikacji i identyfikacji wizualnej związanej z treningami fizycznymi, z siłownią i ze światem sportu. Po pierwsze, aby się wyróżnić spośród innych kursów tego typu, po drugie, żeby wpleść trochę humoru i pozytywnych wibracji. Tymczasem bardzo szybko się okazało, że istnieje mnóstwo stycznych językowych, metafor i porównań, które pasują idealnie. Na przykład, żeby skutecznie działać, liderka i lider NGO muszą nabrać tzw. masy, czyli pozyskać ogrom wiedzy z różnych dziedzin zarządzania, którą później będą mogli skutecznie przekuć na efekt – rzeźbę. I zostać trenerkami i trenerami dla swoich ludzi w organizacji.
Uczestniczki i uczestnicy, którzy się zakwalifikują do kursu, dostaną odpowiednie karnety na “siłownię” z rozpisanym “treningiem personalnym”. Przewidziano 5 zjazdów weekendowych w okresie od września do listopada 2022 r. Każdy zjazd będzie się składał z zajęć merytorycznych oraz propozycji zajęć fizycznych (stretching, pilates, zdrowy kręgosłup, techniki relaksacyjne), które pozytywnie wpływają na dobrostan.
Nie chcemy organizować kolejnego kursu w stylu wykładowym, z prezentacją w tle i robieniem notatek. Nasi trenerzy będą także pracować innowacyjnie i zastosują metody nauczania aktywizujące umysł. Stawiamy na żywe dyskusje, wyjścia w teren, kreatywne warsztaty. Tradycyjnemu nauczaniu mówimy stanowcze “NIE” – z werwą podkreśla Katarzyna.
Chcesz dołączyć?
Aby dołączyć do kadry trenerskiej lub grona uczestników i uczestniczek, wystarczy odpowiedzieć na pytania w formularzu online. Następnym etapem rekrutacji jest rozmowa kwalifikująca.
Formularz dla trenerów: https://forms.gle/bGXLRzxAbhYHz6m97
Na zgłoszenia czekamy do 5 sierpnia.
Formularz dla uczestników – przedstawicieli młodych organizacji (do dwóch lat): https://forms.gle/ubnu2cqGPGASup8o8
Na zgłoszenia czekamy do 11 września.
Zjazdy odbędą się na terenie Trójmiasta. Daty:
Grupa I (zajęcia odbywające się w Gdańsku)
- 24-25 września
- 1-2 października
- 29-30 października
- 5-6 listopada
- 19-20 listopada
Grupa II (zajęcia odbywające się w Gdyni)
- 15-16.10
- 22-23.10
- 29-30.10
- 19-20.11
- 26-27.11
Patronat Strategiczny nad Siłownią dla NGO objęła Pomorska Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych.
Projekt współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.