DecydujMY

O projekcie

Zwiększanie wpływu Młodych i Dorosłych na życie w Gdańsku

Celem projektu jest zwiększenie świadomości i wiedzy młodzieży oraz dorosłych mieszkańców Gdańska na temat szerokich możliwości partycypacji obywatelskiej i korzyści z nich wynikających. W trakcie trwania projektu, czyli w ciągu 20 miesięcy wytężonej pracy, będziemy zarówno promować procesy partycypacyjne, które prowadzone są w mieście Gdańsku, jak i szukać nowych rozwiązań włączających mieszkańców we współdecydowanie o politykach miejskich i nie tylko.

Dlaczego to robimy?

Bo jesteśmy przekonani że społeczeństwo obywatelskie jest podstawą demokracji.

W jaki sposób będziemy realizować nasz cel?

Mamy szereg narzędzi i nie zawahamy się ich użyć:

• Rzecznictwo wewnętrzne i zewnętrzne – będziemy szukać Sprzymierzeńców wśród Samorządowców, NGOsów, Biznesu i nas wszystkich, czyli Mieszkańców Gdańska
  • Kampania społeczno-rzecznicza – będziemy trąbić o tym na mieście
  • Gdańskie Forum Partycypacji – stworzymy przestrzeń do wymiany myśli i doświadczeń oraz strefę miejskich partycypacji
  • Przeprowadzimy pilotaż partycypacji w wybranej dzielnicy Gdańska
  • Stworzymy Model Dobrych Praktyk na podstawie pilotażowej partycypacji
  • Zaprosimy Praktyków Partycypacji na rozmowę przy kawie z mieszkańcami podczas cyklicznych spotkań SPOTkaj Cafe
  • Stworzymy Partycypacyjny Narzędziownik podczas wspólnej warsztatowej pracy zaproszonych ekspertów z dziedziny partycypacji społecznych.
Przyjrzyjmy się wspólnie gdańskim procesom partycypacyjnym!

Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska, objęła Patronatem Honorowym projekt Decydujmy! Zwiększanie wpływu Młodych i Dorosłych na życie w Gdańsku.

Skontaktuj się z nami

Koordynatorka projektu: Martyna Nagórska
martyna.nagorska@fundacjarc.org.pl

Czas trwania projektu: od września 2022 r. do kwietnia 2024 r.

Minione wydarzenia

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

Fundusze Norweskie i EOG reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Istnieją dwa cele ogólne: ograniczenie nierówności ekonomicznych i społecznych w Europie i wzmocnienie relacji dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a 15 krajami UE z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego. Trzy Państwa-Darczyńcy ściśle współpracują z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Darczyńcy przekazali 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów funduszy w latach 1994–2014.

Fundusze Norweskie i EOG na lata 2014–2021 wynoszą 2,8 miliarda euro.

Priorytety na ten okres to:
#1 innowacje, badania naukowe, edukacja i konkurencyjność;
#2 integracja społeczna, zatrudnienie młodzieży i ograniczenie ubóstwa;
#3 środowisko, energia, zmiany klimatu i gospodarka niskoemisyjna;
#4 kultura, społeczeństwo obywatelskie, dobre zarządzanie i podstawowe prawa;
#5 sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne.

Kwalifikowalność do Funduszy wynika ze spełnienia kryteriów określonych w ramach Funduszu Spójności UE przeznaczonego dla państw członkowskich, w których dochód krajowy brutto na mieszkańca jest niższy niż 90% średniej unijnej.

Program Funduszy Norweskich i EOG składa się z dwóch mechanizmów finansowych. Fundusze EOG są wspólnie finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, których wkład oparty jest na ich PKB. Fundusze Norweskie są finansowane wyłącznie
przez Norwegię.