Program III Pomorskiego Forum Animacji Społecznej

Animatorko, Animatorze, Działaczu i Działaczko społeczna, przypominamy, że 17 czerwca spotykamy się na największym zjeździe dla bohaterów i bohaterek lokalnych społeczności, czyli na III Pomorskim Forum Animacji Społecznej.

Zarezerwuj miejsce już teraz: https://forms.gle/tTQBF5CsvF5nFkwK8

Jak robić dobrze? Rozważania wokół wrażliwości społecznej na III Pomorskim Forum Animacji Społecznej.

➡️ 10:00 – Joga na Poranny Rozruch – prowadzenie: Żaneta Tywoniuk

➡️ 11:00 – 1.2.3.4… startujemy – prowadzenie Robert Silski

➡️ 11:20 – Dyskusja: Wrażliwość społeczna. Jak ją rozumiemy? – wstęp: Piotr Knaś (Forum Kraków – Refleksje i wnioski w temacie wrażliwości społecznej wypracowane podczas NieKongresu Animatorów Kultury)
Głos w dyskusji – Katarzyna Ziemann, Dyrektorka Wydziału Rozwoju Społecznego UM Gdańsk

➡️ 12:15 – przerwa networkingowa na kawę + koncert Urbanello (handpan)

➡️ 12:30 – Dyskusja: Miejsca Otwarte – Przestrzenie działań animatorów. Wsparcie samorządu – czy jest konieczne? Goście:
Monika Chabior – Zastępczyni Prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania;
Magdalena Czarzyńska-Jachim – Wiceprezydentka Miasta Sopotu
Jacek Gralczyk – Z wykształcenia pedagog. Z wewnętrznej potrzeby animator kulturalny i społeczny. Z przypadku urzędnik samorządowy;
Szymon Medalion – Sołtys Pogorzelic (gmina Nowa Wieś Lęborska);
prowadzenie: Łukasz Samborski (Fundacja RC)

➡️ 13:30 – Piknik Marzycieli i Cudotwórców /lunch/ + koncert Urbanello

➡️ 14:45 – Dobrych praktyk przykłady typu #prawieTEDex

• Małgorzata Sokołowska – prezentacja Kompasu Animacji Społecznej
  • Sviatlana Rasliakova (Laboratorium Innowacji Społecznych) Wyzwania związane z pracą z wątkami międzykulturowymi
  • Magda Leszczyna-Rzucidło (BISER) – Refleksje z 2,5 letniej co-kreacji nowych rozwiązań dla 3. sektora w środowisku międzynarodowy

➡️ 15:30 – WARSZTATY (dokładny opis znajdziesz TUTAJ)

Możesz zapisać się tylko na jeden, wybrany warsztat.
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

UWAGA! Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Potwierdzenie uczestnictwa otrzymasz mailowo do 12.06.

• ENGAGE! Budowanie partnerstw międzynarodowych. Praktyczne informacje nt. możliwości wsparcia projektów międzynarodowych dla NGOs – prowadzenie: Magda Leszczyna-Rzucidło, Anna Dudziak (BISER)
  • Czy robimy sobie dobrze? Dobrostan animatora – prowadzenie: Marta Kosińska (Gdańskie Centrum Organizacji Pozarządowych)
  • Improwizacja jako element współpracy i komunikacji – prowadzenie: Ewa Fajfer (psycholożka i stand-uperka)
  • Rozśpiewaj się! Poznaj siłę swojego głosu. – prowadzenie: Joanna Gostkowska (Akademia Głosów Tradycji)
  • Międzykulturowość w pracy animatora – dyskusja – prowadzenie: Sviatlana Rasliakova (Laboratorium Innowacji Społecznych)
  • Archipelag – gra na budowanie zespołu – prowadzenie: Tomasz Grabowski

➡️
17:30 – Dyskusja: „Jak robić sobie dobrze? Uwrażliwienie na swoje potrzeby Animatora / Animatorki”. Przedstawienie jakościowych wyników zawartych w raporcie „Zaangażowani czy zajechani. Rozwój kompetencji osobistych u osób pracujących w NGO” – prowadzenie: Marta Kosińska (Fundacja RC)

➡️ 17:30 (równolegle) – Warsztat z praktykami nt. wystąpień publicznych.
Prowadzenie: Krzysztof Jędrusiak i Dominik Stefański z Gdańskiego klubu Toastmasters

➡️ 19:00 – Potańcówka w stylu białoruskim z muzyką na żywo + grill

Spotkania równoległe partnerskie

Forum organizowane jest w partnerstwie z Bałtyckim Instytutem Spraw Europejskich i Regionalnych (BISER), który w trakcie wydarzenia zaprezentuje finał projektu wzmacniającego współpracę międzysektorową 3.sektora “ENGAGE!” BISER wraz ze Stowarzyszeniem Gmin RP Euroregion Bałtyk i Gminą Agder, zapraszają na godz. 11:00.

Prowadzenie – dr Magda Leszczyna-Rzucidło, Prezeska BISER
Prelegenci:
▪ Adrianna Gniado-Turkowska – Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk
▪ Piotr Stec – Pomorska Sieć COP, Fundacja Mapa Obywatelska
▪ Dariusz Węgierski, Stowarzyszenie Wama – Coop z Olsztyna
▪ Justyna Pawłowska, Angelika Markowska-Lange – SORW dla Dzieci i
Młodzieży z Autyzmem w Malborku, Malborska Fundacji Rozwoju Regionalnego (TBC)

W czasie wydarzenia o godzinie 14:45 odbędzie się także zamknięte spotkanie pomorskiego partnerstwa Akumulatora Społecznego. Tomasz Keller z Centrum Inicjatyw Obywatelskich ze Słupska poprowadzi warsztat na temat: “Rozwój społeczności lokalnych poprzez Akumulator Społeczny”.

Partnerem jest także Instytut Kultury Miejskiej, współorganizator tegorocznego  V NieKongresu Animatorów i Animatorek Kultury, odbywającego się w dniach 14-16.06.2023r.

III Pomorskie Forum Animacji Społecznej został objęty patronatami honorowymi Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Sopotu, Prezydenta Miasta Gdyni, Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Patronami Medialnymi zostali Zawsze Pomorze, NGO.plGdansk.pl

Więcej informacji na kanałach Fundacji RC:

https://www.facebook.com/FundacjaRC, https://fundacjarc.org.pl/aktualnosci/.

Zadanie współfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 i Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018–2030 PROO oraz dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.