Poznaj program Pomorskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych

Już za tydzień, w dniach 20-22 października spotykamy się na największym wydarzeniu dla NGO na Pomorzu – Pomorskim Forum Inicjatyw Pozarządowych! Liczba miejsc ograniczona, a zgłoszenia przyjmujemy do 18.10.  Zarezerwuj miejsce: https://tiny.pl/wr78d

Program PFIPu, tematy prelekcji, paneli dyskusyjnych oraz warsztatów zostały wybrane w taki sposób, aby poruszały trzy kluczowe zagadnienia dla harmonijnego rozwoju sektora pozarządowego oraz dla budowania relacji z pozostałymi: stabilność, przyszłość i współpraca.
Każde z tych pojęć jest istotne dla kształtowania tożsamości organizacji pozarządowych, ale dopiero połączone mogą stanowić prawdziwą siłę wznoszącą.

CZWARTEK 20.10.2022
✅ 16:00-17:30 – “Nowe rozdanie” – zmiana paradygmatów czy nowy etap? Czy jest możliwa/konieczna zmiana w obszarze (współ)pracy samorządu z organizacjami pozarządowymi? Moderacja: Piotr Stec (Pomorska Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych) Gościnie i goście: Agnieszka Kapała-Sokalska (Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego), Łukasz Samborski (Fundacja RC, Gdańsk), Jarosław Białk* (Starosta Pucki), Jacek Thiel ( Starosta Wejherowski)*

✅ 17:30-18:00 – Kompas Animacji Społecznej – Małgorzata Sokołowska (Fundacja RC, Gdańsk)
🔌 #eNerGyszOt 1 – moderacja Dorota Bury (COP Starogard Gdański)

Sesje równoległe 18:00-19:30
✅ Zlecenia usług organizacjom pozarządowym przez JST. Poszukiwane, poszukiwani. Łukasz Waszak (Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, Łódź)
✅ Spotkanie formacyjne „miękkie fotele” – Jerzy Boczoń (Fundacja RC, Gdańsk) Fundacje korporacyjne.
✅ Prawie jak NGO czy bardziej jak biznes? – Piotr Stec (Pomorska Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych)

🍽 19:30 Kolacja bankietowa

PIĄTEK 21.10.2022
Na dobry początek dnia 8:00-10:00
🧘‍♂️ Poranna yoga/Animacja na basenie (30 min)
🍽 Śniadanie networkingowe
🔌 #eNerGyszOt 2 – moderacja Dorota Bury (COP Starogard Gdański)

Sesje równoległe 10:00-11:30
✅ Z młodzieżą czy dla młodzieży? O inicjatywach pokoleń ZŹŻ na Pomorzu. Prowadzący – Marcin Karwowski (Stowarzyszenie Pozytywni, Starogard Gdański)
✅ Konstytucyjna Zasada Pomocniczości. Czy przeminęła z wiatrem? – panel dyskusyjny. Moderator: Jerzy Boczoń (Fundacja RC) Gościnie i goście: Prof. Witold Toczyski (Stowarzyszenie Bałtycki Instytut Spraw Europejskich i Regionalnych BISER), Michał Guć* (Prezydent Miasta Gdyni), Wojciech Kaczmarczyk (dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego), Wojciech Bystry*(Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta), Mariola Mika (Klub Nowodworski), Łukasz Waszak (Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, Łódź)

🔌 11:30-12:00 #eNerGyszOt 3 – moderacja Dorota Bury (COP Starogard Gdański)

Sesje równoległe 12:00-13:30
✅ Wymiana międzypokoleniowa i międzynarodowa. Co boomer wie o yolo i czy to się opłaca. Program Erasmus – Alina Kotkiewicz (Stowarzyszenie EDUQ Lębork); Co działa na boomersa i millenialsa – Marcin Karwowski (Stowarzyszenie Pozytywni, Starogard Gdański); Współpraca międzynarodowa dla wszystkich – Antonina Paplińska-Boczoń (Stowarzyszenie Bałtycki Instytut Spraw Europejskich i Regionalnych BISER)
✅ „Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027- wyzwania i szanse dla współpracy sektora obywatelskiego” Marcin Fuchs (Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego)

🍽 13:30-14:30 – Obiad – restauracja, szwedzki stół

Sesje równoległe 14:30-16:00
✅ Miłość od pierwszego spotkania. Jak wzbudzać zaufanie do 3 Sektora. Dorota (COP Starogard Gdański) Bury i Marcin Karwowski (Stowarzyszenie Pozytywni, Starogard Gdański)
✅ Internet i nowe technologie w NGO. Czy leci z nami pilot? Tomasz Keler (Centrum Inicjatyw Obywatelskich, Słupsk) i Bartłomiej Engelbrecht (Fundacja Dla Was, Rumia)
✅ Rady społeczne jako struktury na czas kryzysów. Czy to dobra rada? Łukasz Samborski (Fundacja RC), Justyna K. Ochędzan (Wielkopolska Rada Koordynacyjna Związku Organizacji Pozarządowych)

🔌 16:00-16:30 #eNerGyszOt 4 – moderacja Dorota Bury (COP Starogard Gdański)

✅ 16:30-18:00 Sesja VIP prelekcje oraz panel dyskusyjny: Piotr Gliński* (Wiceprezes Rady Ministrów, Przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego), Wiesław Byczkowski (Wicemarszałek Województwa Pomorskiego), Piotr Stec (Prezes Pomorskiej Sieci Centrów Organizacji Pozarządowych)

✅ 18:00-18:30 Wręczenie nagrody Bursztynowego Katamaranu.

🍽 19:00 Kolacja klubowa

SOBOTA 22.10.2022
🧘‍♂️ 8:00-8:30 – Poranna yoga/Animacja na basenie
🔌 08:30-10:00 #eNerGyszOt 5
🍽 podczas śniadania – moderacja Dorota Bury (COP Starogard Gdański)

Sesje równoległe 10:00-11:30
✅ Rok w organizacji pozarządowej – czyli po ludzku
o formalnościach. Dorota Wiśniewska (Malborskie Stowarzyszenie OŚ)
✅ „Oswajamy” rzecznictwo, czyli raz jeszcze o dialogu z decydentami.
Marta Dietrich (Fundacja RC, Gdańsk), Justyna K. Ochędzan (Wielkopolska Rada Koordynacyjna Związku Organizacji Pozarządowych)
✅ Zlecanie usług: Konkurs vs Faktura?
Łukasz Samborski (Fundacja RC, Gdańsk), Agata Chrul (biuro Pełnomocnika ds. NGO, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego)

✅ 11:30-12:00 #eNerGyszOt 6 – moderacja Dorota Bury (COP Starogard Gdański)

✅ 12:00-13:00 – Panel “Ekonomia Społeczna” – zmiana ustawy o ES i co dalej? prowadzenie: Patrycja Czawłytko (Centrum Inicjatyw Obywatelskich, Słupsk)

✅ 13:00-14:00 – (nie)Stabilność zatrudnienia w 3.sektorze, czyli o tym jak (nie)chcemy pracować – Marta Dietrich (Fundacja RC)