Zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie w ramach Akademii Pomorskiej Ekonomii Społecznej. Edycja 2023 to konkrety. Będziemy wspólnie zastanawiać się, jak i na czym możemy zarobić jako podmioty ekonomii społecznej i jako organizacje pozarządowe.
PROGRAM SPOTKANIA
15.00-15.20 – Cześć, jestem… czyli rejestracja, powitanie i szybka tura zapoznawcza.
15.20-15.40 – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej – powitanie, przybliżenie założeń APES, dalsze kroki.
15:40-18:00 (z przerwą 10 min) – Sama praktyka:
15:40 – 16.10 – Gościni specjalna i jej historia – Alicja Jabłonowska (100cznia)
16.20 – 18.00 – Ćwiczenia praktyczne moderowane przez Magdę Jabłońską
31 maja, godz. 15-18
Fundacja RC, al. Grunwaldzka 5 Gdańsk Wrzeszcz
zapisy: https://forms.gle/4SSSumiocAEWE6fx9
Niech Cię kupią. Ćwiczenia z projektowania usług i produktów.
Co będziemy robić? Rozmawiać i wymyślać.
Poznamy innych i damy się poznać. Na jeden dzień staniemy się specjalistami, którzy zastanowią się wspólnie nad posiadanymi zasobami oraz nad możliwościami zarobienia na nich. Zrobimy wszyscy burzę mózgów i sprawdzimy, czy może jesteśmy w stanie nawiązać partnerstwa, by zaoferować coś nowego, a może całkiem innego niż to co do tej pory.
To nie będzie szkolenie czy prezentacja. To będzie bardzo praktycznie ćwiczenie, podczas którego otworzy Wam się głowa i zmienicie sposób myślenia o waszej ofercie sprzedażowej.
Do wspólnej pracy zasiądą przedstawiciele podmiotów ekonomii społecznej, organizacji pozarządowych, biznesu i potencjalni klienci. Nauczymy się patrzeć na usługi i produkty z kilku perspektyw. Może to być początkiem czego zupełnie nowego.
Gościni specjalna
…to Alicja Jabłonowska.
Psycholożka działająca od 15 lat w wielu organizacjach pozarządowych, działaczka społeczna, aktywistka. Założycielka projektu kulturalnego 100cznia, działającego na terenach postoczniowych w Gdańsku, przywiązującego dużą wagę do tematów społecznych oraz ekologii. Przede wszystkim… Przedsiębiorczyni.
Alicja przedstawi nam perspektywę, z jakiej biznes patrzy na ekonomię społeczną. Opowie nam, co jest dla niej ważne z punktu widzenia bycia partnerem biznesowym dla PES. Przybliży nam kwestię partnerstw – na co zwraca uwagę i co decyduje o tym, że zaangażuje się w relację. Porozmawiamy także o jej podejściu jako klientki.
Projektowanie oferty usług i produktów, dzięki której możemy dywersyfikować działalność odpłatną oraz gospodarczą, to proces czasochłonny i kosztowny. Jest także trudny ze względu na ograniczenia, których doświadczają NGO i PES. Nie oznacza to jednak, że nie możemy spróbować wspólnie coś na to zaradzić. Stąd ta propozycja ćwiczeń, które być może rozwiniemy w stałą grupę wsparcia biznesowego i partnerskiego. Od czterech lat siedzę w ekonomii społecznej i zauważyłam jedno - to bardzo samotny świat. Z powodów różnych “braków” (kasy, czasu, kompetencji, zespołu, specjalistów) liderzy nie mają możliwości rozbudowania swojej oferty, nie mają tego z kim robić i kogo się poradzić. Co hamuje rozwój podmiotu. Nie chcemy oferować kolejnych szkoleń, pokazywać prezentacji. Tego jest naprawdę bardzo dużo i działają tylko w teorii. To wsparcie jest jednorazowe i niedostosowane do rzeczywistości Ekonomii Społecznej. W praktyce to nic nie daje. Warto byłoby to zmienić.”
Magda Jabłońska, mentorka od marketingu i CSR Tweet
——————–
Cykl spotkań organizowany jest przez Fundację RC w ramach projektu pozakonkursowego „Pomorski system przedsiębiorczości społecznej: koordynacja rozwoju ekonomii społecznej w województwie pomorskim na lata 2019-2022” realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020