Dlaczego obraz (fotografia, film) poruszają bardziej niż rzeczywistość, niż jej bezpośrednie doznanie?

Bo obraz to metafora rzeczywistości i jako taka zawiera znaczenia, które w bezpośrednim doznaniu umykają. Dlatego opowiadanie za pomocą sztuki pomaga w rozumienie rzeczywistości, poprawia jakość naszej komunikacji.

W natłoku codziennych spraw i wydarzeń brakuje nam dystansu, który pozwoliłby odświeżyć spojrzenie, uchwycić konteksty, widzieć więcej. Tak jak w znalezionej po latach rodzinnej fotografii, widzimy to, czego wcześniej nie dostrzegliśmy, bo niespodziewanie odsłania istotę dawnych relacji.

Przełożone na język sztuki zwykłe rzeczy zyskują rangę symbolu, dzięki czemu lepiej i pełniej oddają rzeczywistość. Ujmują w sobie to, co nie mieści się w zwykłej liniowej percepcji związanej z naszymi życiowymi decyzjami i poczynaniami. Potrafią połączyć sprzeczności w jakich przejawia się rzeczywistości, w których w istocie żyjemy. W obrazie nasze życiowe doświadczenie jest skondensowane, a narratorem jest nasza wrażliwość. Wielcy artyści są mistrzami metafory. Ukazują więcej niż zdołalibyśmy zobaczyć, więcej niż się spodziewamy. Rzeczywistość w ich optyce jest interesująca, tajemnicza, zaskakująca. Żyjemy pośród ludzi i rzeczy. Nie mamy czasu się im przyjrzeć i zauważyć, że zasługują na opowieść, my sami również.
Bo naprawdę istnieje to, co opowiedziane. Opowiedzmy językiem sztuki naszą codzienność, a przekonamy się jaka jest bogata i wspaniała.

 

Zapraszam do projektu:
wernisaż moich obrazów w Pałacu – siedzibie „Domu Sąsiedzkiego”
24.10.2020r o godz 17.00
Tymczasem próbujcie własnych sił, fotografujcie i wstawiajcie na facebooku do stronę na facebooku „Metaforycy. Metafory codzienności”, https://www.facebook.com/metaforycy?locale=pl_PL
oraz do zakładki projektu „Metafory codzienności” na stronie fundacji.
Komentarze mile widziane. Porozmawiamy o tym również na wernisażu.

Ida Łotocka-Huelle

 

Projekt realizowany ze środków Miasta Gdańska w ramach stypendium kulturalnego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami UE dotyczącymi ochrony danych, prosimy o zapoznanie się warunkami korzystania z naszych usług. Nasze warunki opisują, w jaki sposób korzystamy z pozyskanych danych i dostępnych opcji w plikach Cookies.