Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe 2022: finanse, klimat, migracje i smart city.

W dniach 17-18 października w Poznań Congress Center odbędzie się druga edycja Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego. Fundacja RC jest Partnerem Instytucjonalnym wydarzenia.

Czym jest Local Trends?

Local Trends to projekt zainicjowany przez Jacka Jaśkowiaka, Prezydenta Miasta Poznania oraz Jacka Karnowskiego, Prezydenta Miasta Sopotu, którego nadrzędnym celem jest skuteczne i merytoryczne inicjowanie konstruktywnej dyskusji ponad podziałami o otoczeniu społeczno-gospodarczym rozwoju polskiego samorządu i kraju. W ramach projektu organizowane są dwa wydarzenia:

• Samorządowy Kongres Finansowy, 11-12 kwietnia w Sopocie
  • Europejskie Forum Samorządowe, 17-18 października w Poznaniu

Local Trends: o tym się będzie mówić.

Europejskie Forum Samorządowe to spotkanie przedstawicieli i przedstawicielek samorządów każdego stopnia, biznesu, polityki i nauki. Przez dwa dni odbędzie się wiele dyskusji o najważniejszych problemach, przed jakimi stoją jednostki samorządu, a na zakończenie – wypracowane rekomendacje. Jak szacują organizatorzy, w tegorocznym EFS weźmie udział około 1,5 tys. osób. Program forum, który powstał po rekomendacjach uczestników i uczestniczek zeszłorocznego EFS, pokazuje najważniejsze tematy, z jakimi mierzą się lub będą się mierzyć w niedalekiej przyszłości polskie samorządy.

Jednym z głównych wątków będą kwestie finansowe – począwszy od nowej perspektywy finansowej UE (inwestycje w infrastrukturę czy w kompetencje społeczne) i miejscu w niej samorządów poprzez rosnące koszty energii – po wsparcie rozwoju przez nowoczesny biznes.

Sporo będzie się też rozmawiać o miastach nowoczesnych, miastach przyszłości. Koncepcja smart city, rozwój oparty na danych (big data), e-mobilność, rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej czy transformacja cyfrowa – to niektóre tematy dyskusji.

W Polsce coraz częściej odczuwamy efekty negatywnych zmian klimatu. Jak im przeciwdziałać i jak tworzyć miasta i gminy neutralne klimatycznie? Podczas EFS uczestnicy i uczestniczki poruszą takie kwestie, jak: budowanie wsparcia i wdrażanie zmian w samorządzie neutralnym dla klimat; wodór jako paliwo przyszłości; źródła finansowania zielonych transformacji czy zarządzanie lasami.

Migracje to kolejny temat, o którym rozmawiać będą uczestnicy i uczestniczki EFS, począwszy od migracji do metropolii, skończywszy na długofalowych wyzwaniach związanych z napływem uchodźców. Podczas forum pojawią się też zagadnienia związane z bezpieczeństwem (i cyberbezpieczeństwem), innowacyjnymi rozwiązaniami dla obszarów wiejskich czy mieszkaniami komunalnymi.

W tym roku po raz pierwszy w ramach Local Trends odbędzie się Forum Rozwoju Miast. Jego VI edycja poświęcona będzie temu, co daje miastu poczucie wspólnoty. Z kolei na Kongresie Regionów, który równie towarzyszy EFS,pojawią się m.in. tematy promocji poprzez sport i w mediach cyfrowych czy elektrycznych samochodów w służbie samorządów.

Dobre praktyki na Local Trends

Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe to nie tylko debaty. To również wiele
okazji na wymianę doświadczeń, poznanie nowych rozwiązań czy dobrych praktyk.
Local Trends już w połowie października w Poznaniu.
Po raz pierwszy na Local Trends działać będzie Scena dobrych praktyk. Miasta, firmy czy
instytucje zaprezentują tu rozwiązania, które się sprawdziły i mogą być wykorzystane
przez innych.
Będzie można zatem poznać pomysły na kształtowanie polityki senioralnej w miastach czy
optymalizację kosztów w zarządzaniu nieruchomościami w samorządach. Osobna
prezentacja poświęcona zostanie podatkowi od nieruchomości jako istotnym źródle
dochodów. Zaprezentowany zostanie system podnoszący bezpieczeństwo przestrzeni
publicznej – Smart security platform, a także platforma technologiczna Smart IoT Metering,
służąca do opomiarowania energii na każdym poziomie z wykorzystaniem nowoczesnych
technologii komunikacyjnych GSM.
Oprócz Sceny dobrych praktyk podczas Local Trends odbywać się też będą rozmaite
warsztaty – np. z zastosowania programu BeSTi@ do oceny wpływu nowych zadań na
przyszłą sytuację finansową jednostek samorządu terytorialnego czy URBACT – Europejskie
Polityki Miejskie w praktyce. Inny z kolei warsztat będzie dotyczył nowych zadań gmin w
zakresie nieczystości ciekłych w świetle najnowszych przepisów.
Tegoroczną edycję Europejskiego Forum Samorządowego zdominują tematy finansowe oraz
związane ze środowiskiem i cyfryzacją. Paneliści i panelistki dyskutować będą m.in. o nowej
perspektywie finansowej w kontekście samorządów, współpracy tychże z rządem,
budowaniu neutralności klimatycznej czy rozwoju opartym o big data.

Organizatorami Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego są Grupa MTP i Fundacja Centrum Myśli Strategicznych.

Więcej: www.localtrends.pl/efs-poznan/

Rejestracja: www.rejestracjapoznan.localtrends.pl