Klub Sąsiedzki na Aniołkach oficjalnie otwarty!

W sobotę, 18 lutego 2023 r. odbyła się uroczysta inauguracja Klubu Sąsiedzkiego w dzielnicy Aniołki. Wybór daty nie był przypadkowy, gdyż właśnie tego dnia przypadała 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, a nowo otwarty klub mieści się w kamiennicy przy ul. Kopernika 8/4, w siedzibie tutejszej rady dzielnicy.

Jest to kolejne miejsce na mapie Gdańska, które ma za zadanie budować integrację sąsiedzką oraz tworzyć bezpieczną przestrzeń lokalną do wymiany przemyśleń, rozwijania hobby i podejmowania wspólnych aktywności.

Kluby Sąsiedzkie stanowią odpowiedź na szerzącą się epidemię samotności i wzajemnej anonimowości. Są idealnym miejscem nie tylko dla najmłodszych, którzy mogą poznać tam kompana do wspólnych zabaw, ale również dla seniorów, którzy mają możliwość uczestniczenia w rozmaitych zajęciach, otrzymania wsparcia w trudnych chwilach lub po prostu pretekst do wyjścia z domu. Jest to również inicjatywa skierowana dla nastolatków, młodych i nieco starszych dorosłych, jako alternatywa miejsca spotkań, skorzystania z organizowanych zajęć lub spróbowania nowego hobby.

Urząd miasta Gdańska, Zarząd Dzielnicy Aniołki oraz my- Fundacja RC od początku byliśmy zgodni, że ta społeczność bez wątpienia zasługuje na własną przystań. Siedziba naszej Fundacji znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie, dlatego na własne oczy mogliśmy obserwować ogrom energii, która rozpiera grupę seniorską z Aniołków.
Ci ludzie nie myślą wąsko, ale integrują nowych mieszkańców, a idea łączenia jest nadrzędną ideą domów i klubów sąsiedzkich. Rola fundacji to tylko wsparcie merytoryczne, popchnięcie pewnych procesów. Życzę, żeby w skrzydła Aniołków wiał wiatr i unosił wasze pomysły coraz wyżej, żeby błyszczały i dawały innym energię.”- podsumowuje Ewa Zabłocka (Koordynatorka w Fundacji RC i animatorka społeczna).

Zaplanowany został szereg aktywności we wtorki, środy i czwartki, w godzinach 14 – 19. Są to m.in. zgłoszone przez mieszkańców ‘stoliki hobbistyczne” – robótki ręczne, w tym np. filcowanie na sucho, planszówki oraz bingo, rozgrywki w brydża i inne gry karciane. Fundacja Fala Nowej Kultury poprowadzi zaś warsztaty teatralne dla młodzieży.

Dostępny jest także kącik prasowy, w którym można poczytać gazety i rozwiązywać krzyżówki, poprosić o klubową kawę. W stałej ofercie zagoszczą również otwarte spotkania, służące wymianie myśli, pomysłów i planów. Wiosną natomiast planowane są rzesze działań na świeżym powietrzu.

Bardzo się cieszymy z rosnącej popularności Klubów Sąsiedzkich i jesteśmy dumni, że możemy brać udział w ich tworzeniu, a społeczności Aniołków życzymy samych pomyślnych inicjatyw, wzajemnego wsparcia i wytrwałości we wszystkich podejmowanych działaniach.

Więcej informacji o bieżących wydarzeniach w Klubie można znaleźć na Facebooku: www.facebook.com/KlubSasiedzkiAniolki
Kontakt:
ksaniolki@fundacjarc.org.pl