II Pomorskie Forum Animacji Społecznej

W sobotę 21 maja br. w godzinach 10:00-21:00 na dziedzińcu Fundacji RC przy al. Grunwaldzkiej 5 w Gdańsku po raz drugi spotkają się animatorki i animatorzy społeczni z całego Pomorza. Tym razem tematem przewodnim jest człowiek i jego rola w animacji społecznej. Poruszona zostanie kwestia wyzwań, w których obliczu staje animator właśnie jako człowiek. Przyjrzymy się, jak budowane są więzi z odbiorcami, poznamy przykłady zaangażowania oddolnego oraz ich wpływ na zmianę społeczną.

Forum dotyczy ważnego tematu aktywności animatorów społecznych, działających w różnych społecznościach naszego województwa – wiejskich, miejskich, dzielnicowych czy też podwórkowych. W ramach tegorocznego wydarzenia planujemy panele dyskusyjne, warsztaty, prelekcje oraz część integracyjną. Chcemy także przedstawić przykłady działań społeczników, którzy pracują na rzecz aktywizacji i integracji mieszkańców. To doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych rozwiązań.

Co w programie?

Panele dyskusyjne
Animacja w czasach kryzysu – czy animacja może mieć realny wpływ na zmianę społeczną? Paneliści przedstawią różne inicjatywy przeprowadzone w mieście oraz na wsi i na ich przykładzie omówią rolę animacji społecznej wobec napływu nowych mieszkańców ze wschodu.
Współpraca pomiędzy NGO a środowiskiem biznesowym w kontekście animacji społecznej? Zaproszeni przedstawiciele biznesu opowiedzą, w jaki sposób wspierają animatorów społecznych, jak również spróbują odpowiedzieć na pytania czy przypadkiem sami nie stają się animatorami. Podjęty zostanie także temat CSR-u (społecznej odpowiedzialności biznesu) i na przykładzie konkretnych inicjatyw paneliści przedstawią różne modele współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Przykłady działań oraz inicjatyw wychodzących do ludzi w różnych kontekstach. Z prezentacjami wystąpią:
🔘Dom Sąsiedzki Alternatywy 5 z Sopotu
🔘Stowarzyszenie 180 stopni z Gdańska
🔘Spółdzielnia Socjalna Zeroban z Gdańska
🔘Centrum Inicjatyw Obywatelskich ze Słupska (Pomorska Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych/Akumulator Społeczny)
🔘Animatorki społeczne z Wyspy Sobieszewskiej, z Pucka i z Porębia

Warsztaty kreatywne oraz edukacyjne:
Michalina Pączkowska – OCEAN PASJI – jak wzbudzić entuzjazm i w sposób kreatywny animować poprzez ciekawą edukację o przyrodzie – nie tylko morskiej;
Krzysztof Dziwny Gojtowski, Stowarzyszenie Korkoro – warsztat teatralno-edukacyjny
Jacek Gralczyk, Kompas Pomorskiej Animacji Społecznej – “Know how” animatora
Tomasz Keler -„Strategia rozwoju lokalnego funduszu grantowego – Fundusz Akumulator Społeczny”

Networking i wymiana doświadczeń w postaci grup dyskusyjnych metodą “World Café” oraz prelekcji z dyskusją. Proponowane tematy to:
🔘Fundusze lokalne, czyli aktywność społeczna na małą skalę, jak z małych środków robić wielkie rzeczy.
🔘Domy sąsiedzkie – pomagać czy wspierać? Jakie działania prowadzić, by nie zatracić dotychczasowej misji – szczególnie w czasach napływu imigrantów.
🔘Jak zmierzyć gotowość organizacji do pracy z wolontariuszami?
🔘Jak włączać młodzież w działania animacyjne i czy jest to sposób na wsparcie walki z depresją?
🔘Jak włączać grupy marginalizowane w działania społeczne? Dostępność w animacji społecznej.
🔘 Kawa z animacją społeczną extra! Spotkanie ekspertów i gości

Zapewniamy opiekę nad dziećmi od 3 roku życia!

PS. Dojedziesz do nas bez problemu SKM (Przystanek Politechnika Gdańska lub Gdańsk Wrzeszcz), tramwajem (linie 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12), autobusem (115, N4, N13) lub samochodem, który możesz zaparkować na parkingu Szkół Okrętowych i Technicznych Conradinum – to tylko kilka kroków od nas (ul. Grzegorza Piramowicza 1/2, Gdańsk).

Zadanie jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańsk oraz współfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 oraz z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG