Dzień Światła | Międzykulturowe wydarzenie świąteczne

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia – pełne światła i nadziei. W tym roku po raz pierwszy w takiej skali Ukraińcy i Polacy będą wspólnie świętowali i dzielili się dobrami swoich tradycji i kultury.
Znajdź w sobie światło i ciepło, znajdź je w pobliżu – w przyrodzie, ludziach, zwierzętach i podziel się tym z najbliższymi oraz całym światem!
17 i 18 grudnia zapraszamy Cię na międzykulturowe wydarzenia pełne ciepła.

🌟 17 grudnia, godz. 12.00 – 16.00
Manhattan, al. Grunwaldzka 82 Gdańsk
Warsztaty dla dzieci i dorosłych
❄ warsztaty kreatywne i sensoryczne,
❄ warsztaty plastyczne – pocztówki świąteczne „Anioł Bożonarodzeniowy”,
❄ ekowarsztaty – świece, ozdoby choinkowe 3D.

🌟18 grudnia, 11.30 – 18.30
Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35 Gdańsk
❄ warsztaty dla dzieci i dorosłych,
❄ kiermasz świąteczny, zbiórka latarek i baterii dla Ukrainy,
❄ spotkania autorskie,
❄ warsztaty kreatywne i sensoryczne „Moja gwiazda bożonarodzeniowa”,
❄ warsztaty „Szopka bożonarodzeniowa”
❄ warsztaty „Świąteczna świeczka – światło dla domu”,
❄ zwiedzanie z latarkami wystawy SPOTKANIA,
❄ wspólne kolędowanie – występy muzyczne ukraińskich wykonawców, śpiewanie polskich i ukraińskich kolęd.

📚 Spotkania autorskie:
▶ „Wojna, która zmieniła Rondo” to książka o tym, że wojna nie ma serca i nie rozumie języka, ale każdego dotyka i na każdym pozostawia blizny. Ale jeśli wspólnie zbudujemy maszynę światła i nauczymy się śpiewać mimo wszystko, wtedy nawet najbardziej delikatne stworzenia będą w stanie stanąć i wygrać. A ta książka jest okazją do przemyślanej rozmowy z dziećmi (lub z samym sobą) o tym, co aktualnie dzieje się w kraju lub gdzie indziej na świecie, w formie magicznej opowieści, która zawsze pozostawia miejsce na nadzieję i optymizm.

▶ Dwujęzyczna książka Hanny Melnyk “Dom Morelowy”, pisarki i ilustratorki z Melitopola, to ciepła opowieść o mysiej rodzinie mieszkającej w przytulnym morelowym domku. Wiosną zakładają ogród z całą rodziną, latem przyrządzają najbardziej niesamowite truskawkowe przysmaki, jesienią urządzają kameralne herbatki, a w długie zimowe wieczory tworzą wspaniałe prezenty dla przyjaciół i krewnych. Zapraszamy do wspólnego wypoczynku z mieszkańcami Morelowego Domu!

▶ „Franko od A do Z” to alfabet-encyklopedia o Iwanie Franko. Autorzy – to Natalia i Bohdan Tycholoz. Zwykliśmy nazywać go Ukraińskim Kamieniarzem, Wiecznym Rewolucjonistą, encyklopedystą i geniuszem ze względu na jego niesamowity głód wiedzy i pracowitość. Ale czy naprawdę wiemy, jaki był Franko: co lubił, jakie miał hobby, gdzie podróżował?
„Franko od A do Z” to wyjątkowa książka artystyczna, książka dla dzieci (i nie tylko), dzięki której znajomość z Frankiem stanie się początkiem przyjaźni na lata. Ta książka zawiera dużo faktów, humoru, umiejętności spojrzenia na siebie i innych bez nadmiernego patosu i tyle ciekawych i nieznanych wcześniej informacji. Część wizualna książki to zasługa pracowni twórczej „Agrafka” (Romana Romanyshyn, Andriy Lesiv).
Ta książka jest o Franku: eleganckim, młodzieńczym, przystępnym. Jest świetnym przykładem tego, jak wprowadzić klasykę i czytelników, aby się w sobie zakochali.

📧Jeśli masz jakieś pytania kieruj je na:
daria.balabai@fundacjarc.org.pl

Organizatorzy: Dom Sąsiedzki w Pałacu, Fundacja RC, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Gdańskie Centrum Handlowe Manhattan

—-
Zadanie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.