Znamy program II Pomorskiego Forum Animacji Społecznej

Już 21 maja Animatorki i Animatorzy społeczni z całego Pomorza spotkają się w Fundacji RC na II Pomorskim Forum Animacji Społecznej. Przedstawiamy pełen program wydarzenia. Atrakcji nie zabraknie przez cały dzień!

Forum dotyczy ważnego tematu aktywności animatorów społecznych, działających w różnych społecznościach naszego województwa – wiejskich, miejskich, dzielnicowych czy też podwórkowych. W ramach tegorocznego wydarzenia planujemy panele dyskusyjne, warsztaty, prelekcje oraz część integracyjną dla animatorów z całego województwa pomorskiego. Chcemy także przy tej okazji przedstawić przykłady działań społeczników, którzy pracują na rzecz aktywizacji i integracji mieszkańców.

Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest Człowiek i jego rola w animacji społecznej, z czym się boryka i jak radzi sobie w czasach kryzysu. To świetne miejsce na wymianę doświadczeń oraz wypracowywanie wspólnych rozwiązań.

Pobierz bezpłatną wejściówkę: https://app.evenea.pl/event/2pfas/ i dołącz do nas 21 maja!

Zobacz, co przygotowaliśmy:

10:15-10:30 słowo (ewentualnie kilka słów) wstępu
Prowadzący wydarzenie: Piotr Stec (PS COP, Fundacja Mapa Obywatelska)

10:30-11:00 Jacek Gralczyk: Jak się odnaleźć w trudnych czasach animacji (cyfryzacja, odejście od streetworkingu, imigranci)

11:00-12:00 Przykłady działań animatorów

• Piotr Harhaj: Lokalnie-inaczej, Dom Sąsiedzki Alternatywy 5, Sopot;
  • Iwona Woźniewska: Animacja młodzieży, Stowarzyszenie 180 stopni, Gdańsk;
  • Patrycja Surowiec Spółdzielnia Socjalna ZEROBAN, Gdańsk Wrzeszcz;
  • Tomasz Keler: Partnerstwo na miarę – korzyści i wyzwania współpracy NGO, CIO, PS COP, Fundusz Akumulator Społeczny;
  • Aleksandra Machalska (OSP Karlikowo), Ania Łukomska (Kultura Aktywny Puck): Wypalenie zawodowe i co dalej…

12:00-12:30 Przerwa kawowa, dyskusje przy stolikach tematycznych

12:30-13:30 Kawa z animacją społeczną:  Animacja w czasach kryzysu. Czy animacja może mieć realny wpływ na zmianę społeczną?

Moderatorka: Joanna Grandzicka
Goście:
Piotr Widz – Wiceburmistrz Kwidzyna,
Suli Borowska – Kaszubski Uniwersytet Ludowy,
Dobrosława Korczyńska-Partyka – Kierowniczka Przystani LIS Gdynia,
Aleksandra Gosk – Radna Miasta Sopotu,
Michał Zorena – Kierownik Wydziału Rozwoju Społecznego UM Gdańsk.

13:30-14:00 Lunch, dyskusje przy stolikach tematycznych

14:00-16:00 Warsztaty

• Jacek Gralczyk, Kompas Pomorskiej Animacji Społecznej – Know how animatora – grupa robocza i Kawa z animacją społeczną extra;
  • Michalina Pączkowska, Ocean pasji – jak wzbudzić entuzjazm i w sposób kreatywny animować poprzez ciekawą edukację o przyrodzie – nie tylko morskiej
  • Krzysztof Dziwny Gojtowski (Stowarzyszenie Korkoko), warsztat teatralno-edukacyjny;
  • Tomasz Keler, Strategia rozwoju lokalnego funduszu grantowego – Funduszu Akumulator Społeczny.

14:00-16:00 Gdańskie Fundusze, czyli aktywność społeczna na małą skalę. Jak z małych środków robić wielkie rzeczy?

Michał Zorena Wydział Rozwoju Społecznego – Otwarcie

Maria Witecka – Wiese – Wprowadzenie

Agata Smolarek Klub Sportowy Ultimate Frisbee (Fundusz Sportowy)

Danuta Felpel Fundacja Rozwijamy Skrzydła (Fundusz Młodzieżowy)

Monika Popow Fundusz Stolicy Wolontariatu

Sebastian Gruszka Fundacja na Rowerze (Fundusz Sportowy)

Ewa Zabłocka Gdański Fundusz Sąsiedzki

Lila Bitson Stowarzyszenie Magnolia (Fundusz Sąsiedzki)

16:00-16:30 Przerwa kawowa

16:30-17:30 Współpraca z biznesem w animacji

Moderatorka: Magda Jabłońska
Goście:
Monika Brzozowska, Zastępczyni Dyrektora ds. Marketingu TORUS,
Virginie Little, Konsultantka ds. Zrównoważonego Rozwoju, Trenerka, właścicielka Little Greenfinity,
Ala Jabłonowska, Współwłaścicielka 100czni,
Łukasz Tomczak, Dyrektor zarządzający Gdańskim Centrum Handlowym Manhattan,
Adam Niemkiewicz, Prezes Stowarzyszenia Morena,
Natalia Mamczura, Specjalistka ds. marketingu, Diety od Brokuła.

17:30 – 18:30 Grupy dyskusyjne

1.  Jak zmierzyć gotowość organizacji do pracy z wolontariuszami? Moderatorka: Monika Popow
  2. Jak włączać młodzież w działania animacyjne, czy to pomaga w walce z depresją? Moderatorka: Iwona Woźniewska
  3. Domy sąsiedzkie: Pomagać czy wspierać. Jakie działania prowadzić by nie zatracić dotychczasowej misji – szczególnie w czasach napływu imigrantów.
  4. Dostępność w animacji społecznej – jak włączać grupy marginalizowane w działania społeczne? Moderator: Piotr Harhaj

18:30-19:00 Wspólne podsumowanie grup dyskusyjnych

19:00 Koncert zespołu Młodzi 180
19:30 Grill i integracja

PS. Jeśli chcesz uczestniczyć w wydarzeniu, ale nie wiesz, co zrobić z dziećmi – zabierz je ze sobą. Zapewniamy opiekę dla najmłodszych od 3 roku życia.

PS. 2 Dojedziesz do nas bez problemu SKM (Przystanek Politechnika Gdańska lub Gdańsk Wrzeszcz), tramwajem (linie 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12), autobusem (115, N4, N13) lub samochodem, który możesz zaparkować na parkingu Szkół Okrętowych i Technicznych Conradinum – to tylko kilka kroków od nas (ul. Grzegorza Piramowicza 1/2, Gdańsk).

Zadanie jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańsk oraz współfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 oraz z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.